OLIMPIJSKE IGRE / ODBOJKA

Pijetlovi su živi

Engapet povukao Francusku. Foto: FIVB

Provukli su se Italijani kroz iglene uši protiv Japana u polufinale Olimpijskih igara, a identično, nakon preokreta, poslije 0:2, ali uz malo manje drame do plasmana među četiri najbolje ekipe u Parizu došli su i Francuzi protiv Njemačke – 3:2 (18:25, 26:28, 25:20, 25:21, 15:13).

Panceri su prvi set odigrali kao u transu, podatak da su domaćini poslednji put vodili pri rezultatu 4:3 dovoljno govori. Iskusni korektor Đerđ Grozer i srednji bloker Tobijas Krik bili su nerješiva enigma za olimpijskog šampiona.

U drugom setu je viđena velika borba, Njemci su prvi došli do set lopte (24:23), Trikolore je izvukao iskusni Evrin Engapet, ali je na kraju upravo odbojkaš Halkbanka pogriješio, da bi Grozer stavio tačku za vođstvo Njemačke od 2:0.

Domaćini su bili u nokdauni, prijeko im je bio potreban dodatni impuls, iskra koja će ih vratiti u život. Pobrinuo se za to Engapet, odličnim potezima, ali i podizanjem tenzija i atmosfere stalnim provociranjem protivničkih igrača. Probudila se publika i Pijetlovi su, nošeni sa tribina, uspjeli da treći i četvrti set riješe u svoju korist i izbore taj-brek.

U odlučujućem petom setu, domaći su imali veliku psihološku prednost, poveli su odmah 2:0, imali i četiri poena viška 9:5… Njemci su se međutim vratili na 9:8, držali priključak, ali nisu mogli, kao njihovi rivali, do preokreta, pošto je pri vođstvu Francuske od 14:13, Ruben Šot ispucao servis u aut.

Engapet sa 21. i Kleveno sa 20 poena predvodili su ekipu Andree Đanija do pobjede. Dvocifren je bio i Teo Far sa 11 poena.

Njemci su imali šest igrača sa dvocifrenim brojem poena. Predvodio ih je Grozer sa 22 poena.

Francuzima će naredna prepreka, mnogo veća, na putu ka odbrani olimpijskog trona biti Italija. U drugom polufinalu sastaće se Poljska i pobjednik duela između Amerikanaca i Brazilaca.