LIGA ŠAMPIONA / 2. KOLO

Arsenal i Leverkuzen slavili u derbijima, Kelti se zakucali u Žuti zid

Negativni rekord Seltika kada su britanski klubovi u pitanju, odnosno sedmica Borusije Dortmund, neuništivi Robert Levandovski i het-trik Karima Adejemija za poluvrijeme obilježili su utakmice drugog kola Lige šampiona igrane u utorak od 21 sat.

Arsenal je u jednom od derbija savladao Pari Sen Žermen sa 2:0.

Poveo je engleski viceprvak u 20. minutu. Heroj pobjede proteklog vikenda u premijerligaškom meču sa Lesterom, Leandro Trosar dugo je vukao loptu, uputio centaršut a Kai Haverc nadskočio sve u šesnaestercu Parižana i matirao italijanskog golmana, Đanluiđija Donarumu.

Prednost Tobdžija udvostručio je Bukajo Saka u 35. minutu na neobičan način. Reprezentativac Engleske izveo je slobodnjak sa desne strane, njegovi saigrači preskočili fudbalski rekvizit i tako zbunili golmana Svetaca – 2:0.

U drugom derbiju, duelu dva crveno-crna tima, Leverkuzen je minimalcem pobijedio Milan (1:0).

Igrao se 50. minut kada su Farmaceuti odigrali odličnu akciju, udarac Džeremija Frimponga odbranio je Majk Menjan, ali se lopta odbila do Viktora Bonifasa, a Nigerijac je smjestio u mrežu.

Tim Ćabija Alonsa vezao je 10 mečeva bez poraza na domaćem terenu u evropskim takmičenjima, što je novi klupski rekord.

Kelti od 3. marta nisu znali za poraz, bilježili su samo pobjede u novoj sezoni, ali su se večeras zakucali u Žuti zid Vestfalena: Borusija Dortmund – Seltik 7:1.

U rapsodiji Dortmunda istakao se Karim Adejemi sa tri gola, koji je tako postao tek drugi njemački fudbaler, nakon Marija Gomeza sa het-trikom u prvom poluvremenu nekog meča u Ligi šampiona. Gomez je takav učinak imao 2011. godine u utakmici svog Bajerna i Napolija.

Seltik je postao prvi britanski klub poslije 27 godina i Kumbran tauna koji je primio pet golova za poluvrijeme u nekom evropskom takmičenju. Velšani su u sezoni 1997/98. imali identičnu neprijatnost protiv Progresul Bukurešta u Kupu pobjednika kupova.

Ubjedljiva je bila i Barselona protiv Jang Bojsa (5:0) i Mančester siti na gostovanju Slovanu u Bartislavi (0:4).

Napadač Blaugrane Robert Levandovski postao je tek drugi igrač u istoriji Lige šampiona koji je postigao 50 i više golova nakon 30. godine. Poljak je 51. put večeras zatresao mrežu u najkvalitetnijem evropskom klupskom takmičenju nakon navršene tri decenije života, dok je Kristijano Ronaldo to učinio 68 puta.

Jedan od strijelaca u pobjedi Građana u Bratislavi bio je Fil Foden. Engleski reprezentativac postao je tek četvrti fudbaler, uz Levandovskog, Kilijana Mbapea i Antona Grizmana koji je tresao mrežu u poslednjih sedam sezona Lige šampiona.

PSV i Sporting su remizirali u Ajndhovenu (1:1).

Meč na Filipsu otvorio je evrogolom Džerdi Šuten u 15. minutu. Portuglaci su ipak u finišu stigli do boda, tačnije u 84. minutu, kada je nakon centaršuta Maksimilijana Arauha i devijacije lopta padala na peterac, a Danijel Bragansa je preusmjerio uz bližu stativu.