EVROLIGA / 1. KOLO

Šampion krenuo iz dvorane gdje je krunisan

Krenula je nova sezona Evrolige. Gdje je prošle godine krunisan, Panatinaikos je krenuo u novi pohod na titulu evropskog prvaka. Atinjani su u Berlinu pobijedili domaću Albu sa 87:77 (26:17, 19:19, 17:21, 25:20).

Zeleni su važili za apsolutnog favorita u ovom meču, pogotovo jer su u odnosu na prošlu sezonu pojačani za plejmejkera Makabija, Lorenca Brauna, te NBA košarkaše Džedija Osmana i Omera Jurtsevena, dok trener Albatrosa Izrael Gonzales nije mogao da računa na povrijeđenje Gabrijelea Proćidu, Mate Deloua, Meta Tomasa i Žigu Samara.

Prognoze su počele da se obistinjuju već na startu utakmice, kada su Matija Lesor, Kendrik Nan i Dinos Mitoglu odveli PAO na 9:2, a već u 6. minutu, nakon šest vezanih poena Lesora na semaforu Uber arene pisalo je da gosti imaju dvocifrenu prednost (7:19).

Alba je samo u pretposlednjem minutu treće četvrtine uspjela da priđe na minus dva (54:56), kada je Mateo Spanjolo zaključio seriju 7:0. Međutim, Lorenco Braun sa pogotkom pod faulom i realizovanim slobodnim bacanjem, te Huanćo Ernangomez trojkom, brzo su odveli Panatu na sigurno (54:62).

Na otvaranju poslednje dionice Nan je preuzeo ključeve utakmice u svoje ruke, a evropski šampion u 37. minutu stekao maksimalnih 14 poena viška (71:57).

Njemci se nisu predavali, Luis Olinde je na dva minuta i 17 sekundi do kraja spustio zaostatak domaćih na četiri poena (75:79), ali su Kostas Slukas i Džerijan Grent trojkama razriješili sve dileme (75:85).

Evropskog šampiona je do startne pobjede predvodio Nan sa 16 poena, dok je Lesor ubacio dva poena manje. Ernangomez je brojao do 11, Slukas do 10.

Dvocifreni u poraženom timu su bili Vil Mekdauel-Vajt sa 13, Martin Hermanson sa 12 i Trevor Vilijams sa 11 poena.