“Farani ne misle, kao mi, da su najbolji na svijetu. Oni rade, a mi samo pričamo”

Boris Došljak u dresu Klaksvika: Foto: Sveri Egolm

Najveće iznenađenje 1. kola kvalifikacija za Ligu šampiona priredio je šampion Farskih ostrva.

Klaksvik je u dvije utakmice eliminisao petostrukog uzastopnog šampiona Mađarske Ferencvaroš. Remi bez golova pred tačno 1.010 gledalaca na Farskim ostrvima 11. jula Mađari nisu ozbiljno shvatili, pa je juče usljedio potop u Budimpešti i to za svega 45 minuta – 0:3.

Arni Frederiksberg najprije je šokirao domaćina u 8. minutu iz penala. Potom je 31-godišnje krilo povisilo rezultat u 32, a tačku na i stavila desetka Luk Kasi u prvom minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena za konačnih 0:3.

Klaksvik je time obezbijedio dvomeč u 2. kolu sa švedskim Hekenom, koji je bio bolji od velškog Nju Seintsa s ukupnih 5:1. Farani i Šveđani ukrstiće koplja 25/26. jula i 2. avgusta.

O senzaciji Klaksvika, koji je prošlog ljeta eliminisao Sutjesku, porazgovarali smo sa Borisom Došljakom, koji je u periodu od 2017. do 2022. igrao upravo za klub sa Farskih ostrva, postigavši 16 golova u 88 nastupa, uz osvojene dvije titule i jedan Kup.

“Klaksvik je jedan od najboljih i najvećih klubova na Farskim Ostrvima. Klub je stabilan i cijeli grad stoji iza projekta. Tamo svi žive za fudbal i mogao sam da se uvjerim u to za mojih pet godina provedenih u tom gradu”, naglašava na prvu od ovog ljeta ofanzivac premijernog crnogorskog prvoligaša Mladosti Donja Gorica.

“Svake godine u Evropi prolazili smo makar jedno kolo. Čak smo 2020. stigli do plej-ofa Lige Evrope ali smo izgubili od Irskog Dandalka. Ove godine su promijenili trenera Mičela Tomasena, koji je ostavio veliki trag u klubu. On je digao klub na veći nivo i jedan je od ljudi koji su zaslužni za velike uspjehe kluba.
Otišao je u Norvešku i tamo nastavio svoju trenersku karijeru”
, priča Došljak o sada već bivšem strategu ekipe, kojeg je nasljedio Norvežanin Magne Hoset.

Posljednjih 13 utakmica Klasvik nije doživio poraz, uz 12 pobjeda i jedan remi sa Ferencvarošem. Prošle sezone osvojio je 20. titulu šampiona sa 12 bodova više od drugoplasiranog B36. Došljak govori o sistemu rada na Farskim ostrvima, ali i crnogorskim predrasudama o tamošnjem amaterizmu, uprkos neuspjesima u direktnim evropskim duelima.

“Mogu samo reći da rade ozbiljno i posvećeno. Brinu o svakom detalju tokom i nakon treninga. Radi se jako, veoma je važno biti fizički spreman i biti dominantan tokom cijele utakmice. Kada pričamo o amaterizmu na Farskim Ostrvima, mogu da kažem da su to samo priče ljudi koji ne poznaju fudbal ili misle da poznaju. Ništa se ne dešava slučajno i zato prave uspjehe svake godine. Mi nismo mogli da im zaprijetimo u direktnim utakmicama sa njima. Titograd, Budućnost i Sutjeska su postigli jedan gol, a primili – 9. Eto, toliko o tom amaterizmu. Mozda ekipe, koje nisu u rangu Klaksvika, HB Toršavna i B36, ne mogu da pariraju fizički i finansijski, ali uvijek je teško igrati sa tim timovima. Farska liga nije sjajna, ali timovi pružaju svoj maksimum i bore se do posljednjeg sekunda utakmice”, ističe naš sagovornik.

Došljak je šest godina igrao za Zetu, nakon čega je usljedila kratka avantura u poljskom Viđev Lođu. Nakon toga nastupao je za Slobodu iz Užica, Bokelj, Lovćen, Iskru i Arsenal te je nedavno postao član Mladosti iz Donje Gorice.

Sa iskustvom sa Farskih ostrva može jasno da uvidi gdje je razlika između njihovog i našeg klupskog fudbala u ovom trenutku.

“Oni ne misle, kao mi, da su najbolji na svijetu. Oni rade da prezentuju sebe u najboljem svijetlu, dok mi samo pričamo i ostajemo na tome. Mislim da treba svaki pojedinac da više radi na sebi kako b se izdigli iz ove situacije. Nekad smo Faranima davali po sedam golova, a sada se situacija drastično promijenila. Treba da ozbiljno shvatimo fudbal, jer ako nastavimo samo da pričamo još više ćemo da padamo”, zaključuje Došljak.