Kralju El klasiko, prva pobjeda Albe…

Košarkaši Real Madrida biće jedina neporažena ekipa nakon petog kola Evrolige. Vladari Starog kontinenta su savladali najvećeg rivala Barselonu 65:64 u meču gdje su jedni drugima bukvalno nudili pobjedu.

Blaugrana je odlično otvorila utakmicu. Vili Ernangomez i Jan Veseli su radili što su htjeli u reketu, a upravo nakon Vilijevih poena sredinom drugog kvartala gosti su imali najvećih 14 poena razlike (30:16).

Međutim, tada je Barsa stala, a proradila argentinska veza kraljevskog kluba. Fakundo Kampaco je razigravao, Gabrijel Dek pogađao. Ekipa Rođera Grimaua tačno sedam minuta i 43 sekunde nije probacila loptu kroz mrežicu, Kralj je vezao 16 poena i prvi put poveo na startu drugog poluvremena (32:30).

Prazan hod gostiju prekinuo je Nikola Kalinić.

Barselonina kola su međutim uzveliko krenula nizbrdo. Real je najavećeg rivala u drugoj i trećoj četvrtini sveo na svega 11 poena i imao plus 12 na startu poslednjeg kvartala (54:41).

Probudili su se Katalonci u poslednjoj četvrtini, a Tomaš Satoranski na 48 sekundi prije kraja položio za 59:59.

U finišu kao da su se igrači dva tima utrkivali ko će napraviti više grešaka. Na kraju su domaći bili više sretniji nego pametniji.

Dek je meč završio sa 20 poena, dok je Vensan Poarije imao 14.

U poraženom timu je Ernangomez upisao 13, Aleks Abrines 11, Veseli 12, a Satoranski 10.

Monako je nakon dva startna poraza vezao treću pobjedu. Nakon Crvene zvezde i Albe, Kneževi su deklasirali Makabi sa 107:79. Sve je bilo riješeno već na poluvremenu kada su domaći vodili 52:38.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bili su Majk Džejms sa 24, Alfa Dialo sa 18, Eli Okobo sa 17 i Džon Braun sa 11 poena. Kod Makabija, Lorenco Braun i Klivlend su postigli po 14, Džoš Nibo 10 poena.

Anadolu Efes bez trenera Ergina Atamana, Vasilija Micića i Brajanta Danstona očigledno više nije sila od koje strahuje Evropa. Dvostruki uzastopni šampion Starog kontineta iz 2021. i 2022. godine proveo se kao bos po trnju u Pireju – 57:75.

Gosti su vodili samo na startu (2:0), nakon čega je Olimpijakos uspostavio dominaciju i pitao se sve u dvorani Mira i prijateljstva.

Najdžel Vilijams-Gos i Kostas Papanikolau su u domaćem timu bili bolji među jednakima sa po 14 poena. Alek Piters je ubacio dva poena manje. Ajzea Kenan je imao 10.

U poraženom timu je samo Elajdža Brajant sa 10 poena bio dvocifren.

Alba se vratila iz minusa od 12 poena i nanijela poraz Olimpijii Milano (85:82). Junak je bio Sterling Braun koji je postigao pobjednički koš, 24 sekunde prije kraja.

Albatrose je do prvog trijumfa predvodio Johanes Timan sa 22 poena. Braun je dodao 18. U redovima Manekena odskočili su Nikola Mirotić sa dabl-dabl učinkom od 30 poena, 12 skokova i indeksom 36, kao i Ševon Šilds sa 25 poena.