VREMEPLOV

Istorijski uzlet Sokola

Današnji datum, 24. mart, zauvijek će ostati upisan zlatnim slovima u istoriji crnogorskog reprezentativnog fudbala. Tačno na današnji dan prije 17 godina fudbalska reprezentacija Crne Gore odigrala je prvi meč od obnove nezavisnosti. Sokoli su poletjeli uspješno – pobjedom nad Mađarskom, 2:1.

Stadion pod Goricom te kišne večeri bio je krcat, svi su željeli da budu dio istorije. Nekako pod utiskom magične atmosfere na stadionu Hrabri sokoli su meč otvorili u grču i to se odmah osjetilo. Mađarska je povela poslije manje od jednog minuta golom kapitena, Tamaša Priškina.

Nisu željeli fudbaleri Crne Gore da prva, istorijska, utakmica ostane upamćena po porazu. Napadali su, ostavljali možda i previše prostora protivniku čije šanse je redom branio Vukašin Poleksić. Ofanziva se isplatila po prvi put u 65. minutu kada je sa penala Mirko Vučinić postigao prvi gol u istoriji naše reprezentacije.

Pobjedu je u 82. minutu golom takođe sa penala donio Igor Burzanović. Delirijum pod Goricom.

Selektor Zoran Filipović započeo je meč u sastavu: Vukašin Poleksić – Milan Jovanović, Radoslav Batak, Jovan Tanasijević, Savo Pavićević Branko Bošković, Mirko Raičević, Vladimir Božović, Simon Vukčević – Igor Burzanović, Mirko Vučinić.

Do kraja je dao priliku i svim rezervistima. Te martovske noći za Crnu Goru su debitovali još Mladen Božović, Milan Purović, Janko Tumbasević, Stevan Jovetić, Risto Lakić, Vladimir Vujović i Vlado Jeknić.