LIGA NACIJA

Akturkogluov šou potopio Islanđane

Turska je u okviru 2. kola Lige nacija savladala Island sa 3:1. Posebno je važna ova utakmica za domaću fudbalsku javnost s obzirom da se ove dvije ekipe nalaze u istoj grupi kao Crna Gora.

Slično kao Vels u Nikšiću tako je i Turska vrlo brzo pogodila – već u drugom minutu. Prvi napad domaćih bio je prelijep, a na asistenciju Umuta Najira fantastičnu akciju začinio je Kerem Akturkoglu.

Međutim, za razliku od Crne Gore, Island je već u prvih 45 minuta uspio da se vrati u meč. Kao i protiv naše selekcije snaga Vikinga bio je prekid. U 37. minutu oštro je izveo korner Johan Gudmundson, a odlično je skočio Viktor Palson.

Konsolidovao se tim Vinćenca Montele već na startu drugog poluvremena i to sve na krilima Akturkoglu. Namjestio se u 52. minutu i sa preko 20 metara pogodio malu mrežu Islanđana za erupciju na stadionu Gursel Aksel u Izmiru.

Možda i najbolje veče u svojoj reprezentativnoj karijeri Akturkoglu je začinio i het-trikom u 88. minutu. Magično dodavanje dragulja Real Madrida Arde Gulera ofanzivac Benfike je poentirao lijepim “bockanjem” lopte pored golmana Hakona Valdimarsona.

U derbiju večeri sastali su se Francuska i Belgija u Lionu. Slavili su Trikolori sa 2:0.

Poveli su domaći u 29. minutu. N’golo Kante je odložio loptu za Usmana Dembelea koji je malo lošije zahvatio loptu, ali baš zbog toga lopta je nezgodno odskočila pa ju je golman Belgije Koen Kastels odbio pravo na nogu Randala Kolo Muanija koji je sa pet metara neometan žargonski rečeno raspalio i pogodio Vuta Fesa od kojeg se lopta odbila u mrežu.

Otpor Crvenih đavola domaćin je slomio u 57. minutu Usman Dembele. Namjestio je loptu na jaču lijevu nogu i raznornim udarcem pocijepao mrežu Belgijanaca.

U drugom meču grupe A2, Italija je pobijedila Izrael u Debrecinu sa 2:1.

Oba gola Azuri su postigli nakon grešaka nominalnih domaćina, kojima golman nije ispucavao loptu, već bekovi.

Nakon jednog kiksa, Federiko Di Marko je centrirao, Davide Fratezi glavom pogodio metu. U 62. minutu identična greška Izraelaca. Đakomo Raspadori je pokušao, Joav Gerafi odbio, a na pravom mjestu je bio Mojze Ken. Počasni gol za Izraelce postigao je Muhamed Abu Fani iz voleja u 90. minutu.

Pored Kerema Akturgolua veče je het-trikom obilježio i Benjamin Šeško u pobjedi Slovenije nad Kazahstanom – 3:0.

Napadač RB Lajpciga je u 23. minutu “nasložio” trojicu protivničkih fudbalera i “potkopao” loptu preko golmana Igora Šackija. Šest minuta kasnije našao se na pravom mjestu nakon odbitka, dok je u 63. minutu glavom zatresao mrežu poslije centaršuta Erika Janže iz slobodnjaka.

U drugom meču grupe B3 Norveška je pobijedila Austriju rezultatom 2:1.

Norvežane je u vođstvo doveo Feliks Mjure preciznim udarcem sa ivice šesnaesterca u malu mrežu u 9. minutu. Poravnao je u 37. minutu Marsel Sabicer, koji je u završnici odlične akcije cijele ekipe poslao loptu kroz noge golmanu Vikinga, Orjana Nilanda. Erling Haland je prethodnih dana trpio kritike u norveškim medijima da se ne zalaže dovoljno kada igra za nacionalni tim. Kritičare je utišao golom za pobjedu u 81. minutu.

Utamicu na Ulevalu sudio je Nikola Dabanović. Sudijsku četvorku iz Crne Gore upotpunile su pomoćne sudije Vladan Todorović i Srđan Jovanovic, te četvrti arbitar Miloš Bošković.

Rumunija je u C diviziji tek u finišu slomila otpor Litvanije – 3:1.

Poveli su izabranici Mirčee Lučeskua već u 4. minutu, kada se Valentin Mihaila ubacio iza leđa gostujućih štopera i rutinski pogodio. U 34. minutu su domaći izgubili loptu na centru igrališta, a akciju Litvanije je pogotkom završio Armandas Kučis. Rumuni su se mučili da ponovo dođu do gola, a poklon su dobili u 87. minutu kada je Justas Lasickas u svom kaznenom prostoru nagazio Janisa Hadžija. Siguran realizator najstrože kazne bio je Razvan Marin. Fudbaleri sa Baltika su potom krenuli u napada ne bi li došli do boda. Iz kontre ih je kaznio Aleksandru Mitrica u 2. minutu sudijske nadoknade vremena.