Arnold poništio Halanda, a ruke zadovoljno trlja – Arsenal

Aleksander-Arnold utišao navijače Sitija. Foto: Liverpul

Mančester siti i Liverpil remizirali su 1:1 na Itihadu na otvaranju 13. kola Premijer lige.

Posada Pepa Gvardiole bila je nadomak pobjede i bijega na četiri boda prednosti u odnosu na tim Jirgena Klopa sve do posljednjih desetak minuta, kada su Redsi stigli do boda i praktično spasili prvenstvo te istovremeno pružili priliku Arsenalu da postane lider večeras.

Nakon pet maksimalnih prvenstvenih pobjeda do sada pred svojim navijačima, Siti je zaustavljen od strane suparnika iz grada Bitlsa.

Golman Ederson najprije je u prvom kvartalu prvog poluvremena sjajnim refleksom pod prečku skinio udarac glavom Darvina Nunjeza, čime je ubrizgao injekciju samopouzdanja Građanima da krenu prema naprijed. To se i dogodilo, a odbrana Redsa kapitulirala je u 27. minutu.

Nejtan Ake je dobro prošao i uposlio Erlinga Halanda, koji je prizemnom dijagonalom matirao Alisona za erupciju oduševljenja na Itihadu. Bio je to svojevrsni šah-mat i nastavak nevjerovatnih brojki plavokosog bombardera.

Bio je to 50. premijerligaški gol nezaustavljivog Norvežanina u 48. nastupu, čime je ispisao nove stranice istorije, a istovremeno je skupio i 11 asistencija u nebeskoplavom mančesterskom dresu.

Takođe, strašni Haland je postigao 18. gol ove sezone u 19 nastupa te je sa 14 pogodaka u Premijer ligi učvrstio vodeću poziciju na listi strijelaca.

Ni tu nije kraj – pogotkom protiv Liverpula gol-mašina rođena u Lidsu matirala je 20 od ukupno 21 suparnika u Premijer ligi. Do danas je odoljevao Liverpul, a sada je preostao još samo Brentford, kojeg Siti dočekuje 23. decembra pred svojim navijačima, kada će Haland imati jedinstvenu priliku da golom kompletira sve egzekucije u najvišem razredu engleskog fudbala.

U nastavku se još jednom tresla mreža Liverpula. Pogodio je Manuel Akanđi, ali je dodatnom asistencijom VAR-a utvrđeno da je napravio prekršaj, pa je gol poništen. Ispostaviće se to kao jedan od ključnih detalja, jer je u potom uslijedila kazna.

U 80. minutu Mohamed Salah je proigrao vezistu Trenta Aleksandera-Arnolda, a on bilijarskim udarcem iz utrobe šesnaesterca savršeno pronašao drugi ugao, donio veliku radost gostujućim pristalicama i prstom preko usta utišao navijače Sitija za, ispostaviće se, konačnih 1:1.

Zanimljivo, engleski reprezentativac potpisao je prvi gol u sezoni, a put do mreže pronašao je prvi put od maja mjeseca, kada je posljednji put pogodio u crvenom dresu protiv Lestera.

Definitivno, konačnom epilogu najviše se obradovao Arsenal. Tobdžije večeras od 18:30 gostuju Brentfordu i eventualnom pobjedom preskočili bi Siti i Liverpul te preuzele lidersku poziciju u Premijer ligi.