LIGA KONFERENCIJA

Atina je crvena – Joveta i drugovi u triler završnici do evropskog trofeja

Uprkos manjku golova, pravi ljubitelji fudbala mogli su da uživaju u ovogodišnjem izdanju finala Lige konferencija. Fudbaleri Olimpijakosa savladali su Fiorentinu 1:0 i tako osvojili prvo evropsko takmičenje u svojoj bogatoj istoriji.

Već u 4. minutu vidjeli smo dobru priliku Danijela Podensea koji je probio po lijevoj strani, ikosa šutirao ali je njegov udarac odbranio Pjetro Teraćijano.

Nedugo zatim vidjeli smo i prvi gol kada je loptu u mrežu smjestio štoper Fiorentine Nikola Milenković. Ipak, srpski reprezentativac bio je u ofsajdu gotovo čitavim tijelom pa je njegov gol poništen.

Viola je djelovala disciplinovanije na terenu i sa manjkom treme, a u 20. minutu imali su novu dobru priliku, ali je loš udarac uputio Đakomo Bonaventura.

Podens je bio raspoložen za igru kod Grka ali ga kolege nisu ispratile. Uprkos veoma energičnom startu, do kraja poluvremena ekipe su kratkim pasovima gradili akcije, ali ozbiljnijih šansi nije bilo.

Početak drugog poluvremena obilježio je sudar glavama Andree Belotija i Panagiotisa Recosa, u kojem je grčki štoper izvukao deblji kraj.

Sugerisano je da ne može da nastavi meč, ali je očigledno doza adrenalina u krvi proradila pa je Recos na svoju odgovornost nastavio meč.

Prva prava prilika u nastavku viđena je tek u 69. minutu. Sjevnula je kontra po desnoj strani, lopta je stigla do Kristijana Kuamea koji je šutirao, ali je Konstantinos Colakis sjajnom intervencijom sprečio pogodak.

Par minuta kasnije u igru je ušao i crnogorski reprezentativac Stevan Jovetić koji je pokušao da poveže redove Olimpijakosa.

Sledeća velika prilika bila je rezervisana za grčkog velikana kada je glavom nakon centaršuta tukao Visente Ibora, međutim, lopta je završila tik pored gola pa je rezultat ostao nepromijenjen.

Kako se meč bližio kraju djelovalo je da obije ekipe ne žele da rizikuju, već da će smireno dočekati produžetke i dodatnih 30 minuta. Upravo to se i desilo.

Burno je počeo prvi produžetak, jer je djelovalo da je Olimpijakos oštećen za jedanaesterac. Lopta je nakon centaršuta u ruku udarila Lukasa Martineza, ali glavni sudija meča je odmahnuo rukom. Nakon te situacije žuti karton zbog prigovora zaradio je Jovetić.

U sledećem napadu, upravo je Stevan krenuo ka golu gostiju, namjestio loptu kako samo on umije, lijepo plasirao ali je sjajno uspio da interveniše Teraćijano.

Pokušavali su dubinskim pasovima da prevare jedni druge igrači Olimpijakosa i Fiorentina, ali već krajem prvog produžetka ponestalo je daha i igra je bila znatno usporena.

Kako se završio prvi, tako je krenuo i drugi produžetak, poprilično stidljivo sa obije strane. U par navrata Grci su pokušali da zaprijete preko kontri, ali promjene rezultata nije bilo.

Međutim, ono što je čekala mnogobrojna publika, pogotovo grčka kojih je na tribinama bilo znatno više, dogodilo se u 116. minutu.

Oštar centaršut uputio je Santijago Eze, a u petercu se najbolje snašao Ajub El Kabi koji je smjestio loptu u mrežu za potpuno usijanje atmosfere na četiri minuta prije kraja.

Nakon sudijske provjere gol je priznat, i Italijani su morali da krenu na sve ili ništa, a upravo u sledećem napadu imali su i najbolju šansu na meču, ipak izmežu gola i Džonatana Ikonea ispriječio se Colakis.

To je i sve što smo vidjeli do kraja meča u pet minuta nadoknade, pa je nakon poslednjeg zvižduka krenulo veliko slavlje u Atini.