EURO 2024 / OSMINA FINALA

AUSTRIJA – TURSKA 1:2 Demiral veličanstveni

Demiral slavi gol, Foto: Sebastian Christoph Gollnow/DPA/Pixsell

Kroz istoriju je Turska imala velike lidere i vojskovođe, a takav status večeras je u Lajpcigu zaslužio i Merih Demiral! Stameni defanzivac postigao je oba gola u velikoj pobjedi Turaka nad Austrijom 2:1, pa je četa Vinćenca Montele posljednja koja je čekirala kartu za četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Pored Demirala, Turci slave i golmana Merta Gunoka koji je u 94. minutu vrhunskom paradom zaustavio udarac glavom Kristofa Baumgartnera.

Toliko hvaljena Austrija udarila je u turski zid!

Prvi put u istoriji Evropskog prvenstva odigrana je utakmica na kojoj su sva tri pogotka postignuta nakon kornera…

Već u prvom minutu Turci su stigli do prednosti nakon što je Arda Guler iz kornera ubacio loptu praktično u dva metra ispred gol linije Austrije, čudno je da Patrik Penc nije izašao, već je golman Brondbija odbio loptu tačno na nogu Merihu Demiralu koji je bio snalažljiv i snažnim udarcem zatresao mrežu.

Već u 3. minutu je Austrija imala spreman odgovor, ali je udarac Kristofa Baumgartnera zamalo bio neprecizan – dijagonalom je gađao tik pored stative. Isti igrač je samo 120 sekundi kasnije nakon kornera bio još bliži golu, ali nije se dobro snašao…

4’ – Austria come close to equalising.
byu/Sal21G insoccer

Poslije 15 minuta totalnog fudbala Turska je uspjela da “ubije” utakmicu i igra u ritmu koji je odgovora. Čak je još jednom opasno zaprijetila poslije kornera, opet je Demiral bio blizu, ali umjesto glavom, loptu je udario ramenom i poslao je van okvira gola.

Iako nije izgledao zatečeno nakon šokantnog pogotka, tim Ralfa Rangnika je izgubio ritam i do finiša poluvremena uspio da zaprijeti samo još jednom – preko Baumgartnera koji je šutirao pored gola.

U prvih deset minuta drugog poluvremena Austrija je bila blizu izjednačenja – izglednu priliku nije iskoristio Marko Arnautović jer mu je turski golman Mert Gunok ušao u šut, a onda je neprecizan bio Konrad Lajmer.

Turska je bila dobro organizovana, strpljivo čekala svoju šansu i dočekala novi korner koji je u 59. minutu vrhunski izveo Arda Guler, a ponovo je na pravom mjestu bio Merih Demiral! Sada još moćnije, turski štoper razbio je u vazdušnom duelu Dansa i Filipa Lajnharta za navijačku eksploziju u Lajpcigu i velikih 2:0.

Daleko od toga da je Austrija pomislila na predaju, već je uspjela da prepolovi zaostatak turskim oružjem – prekidom. U 68. minutu je Zabicer izveo korner, Stefan Poš glavom okrznuo loptu ka drugoj stativi, a sve je to pratio rezervista Mihael Gregorič i vratio nadu Austrijancima.

Na sve načine je pokušavala Austrija da pronađe put do izjednačenja, ali je bolje prilike da postigne gol imala Turska – Bariš Jilmaz je opasno zaprijetio u trećem minutu sudijske nadokande, odbranio mu je Penc.

I pored fenomenalnog dvostrukog strijelca Meriha Demirala, junak velike pobjede Turske je golman Mert Gunok koji je u 94. minutu brilijantnom paradom odbranio pokušaj Baumgartnera.

Definitivno jedna od najboljih utakmica na turniru, a Turska je plasmanom među osam izjednačila najbolji rezultat iz 2004. godine.