LIGA EVROPE / POLUFINALE

Bajer je neuništiv, ponovo su se spasili u posljednjoj sekundi, istorijsko slavlje i u Bergamu

Neuništivi Bajer Leverkuzen! Oni ne umiju da izgube. Farmaceuti su se ponovo spasili i po 49. put u nizu uspjeli da izbjegnu poraz – nešto što niko nikada nije uradio. Gubili su sa 2:0 večeras od Rome, ali u posljednjih 15 minuta sve se promijenilo i mašinerija Ćabija Alonsa izjednačila je na 2:2.

Sa ukupnih 4:2 izborili su finale u Dablinu 22. maja.

Bajer je od početka napadao. Ređale su se prilike pred golom Rome, a najzaslužiji što je rezultat bio 0:0 je bio golman Vučice Mile Svilar koji je branio bukvalno sve.

I onda samo odjednom šok na BajAreni. Kapiten Farmaceuta, Džonatan Ta je u 41. minutu neoprezno oborio Serdara Azmuna koji uopšte nije bio ni blizu lopte. Nakon dva minuta namiještanja loptu je uzeo Leandro Paredes i perfektno pogodio za izenadno vođstvo gostiju iz Rima.

Drugo poluvrijeme potpuno preslikano. Bajer je stvarao prilike, promašivao, Svilar je branio sve moguće i onda šok u 64. minutu. Adam Hložek je igrao rukom u svom šesnaestercu, a Dani Makeli je nakon VAR provjere ponovo pokazao na bijelu tačku. Ishod je bio isti kao i kod prvog penala – Paredes trese mrežu domaćih.

U 82. minutu i sreća ih je malo pogledala. Alehandro Grimaldo je centrirao iz kornera, Svilar se sudario sa svojim saigračem, Krisom Smolingom, lopta je prošla i pogodila Đanluku Manćinija u glavu i na njegovu nesreću i na nesreću Rome odbila se u mrežu.

I onda najopasniji period utakmice kada vam je rival Bajer Leverkuzen – nadoknada vremena. Granit Džaka je asistirao, a Alonsov džoker, Josip Stanišić prvo predriblao jednog protivničkog fudbalera i onda pogodio dalji ugao za delirijum na BajAreni u sedmom minutu nadoknade.

Drame u Bergamu nije bilo. Atalanta je sa 3:0 nadigrala nemoćni Olimpik Marsej i sa ukupnih 4:1 plasirala se u finale. Italijanski tim tako je izborio prvo evropsko finale u svojoj istoriji.

Boginja je od prve sekunde krenula ofanzivno. Trebalo im je pola sata da pronađu put do mreže Paua Lopeza. Ademola Lukman je šutirao sa ivice kaznenog prostora, a lopta je na putu ka golu zakačila kapitena francuskog tima Samjulea Žigoa i promijenila smjer i ušla u sami čošak gostujućeg gola.

Nastavio je tim Đanpjera Gasperinija da traži novi gol, a on je stigao u 52. minutu. Poslije kombinacije sa Lukmanom efektno je pogodio Mateo Ruđeri za delirijum u Bergamu.

Sve dileme (ako ih je i bilo) u petom minutu nadoknade riješio je El Bilal Ture i postavio konačnih 3:0.