LIGA ŠAMPIONA / OSMINA FINALA

BARSA – NAPOLI 3:1 Katalonci brzo načeli uspavani Napoli, Leva ih dokrajčio

Barselona se vratila u četvrtfinale Lige šampiona. Blaugrana je večeras sa 3:1 savladala Napoli i tako ukupnim rezultatom 4:2 izborila plasman u narednu rundu elitnog takmičenja.

Ovo je povratak Barse u četvrtfinale poslije četiri godine. Posljednji put su ovu fazu Lige šampiona igrali u sezoni 2019/2020 kada su eliminisani upravo u četvrtfinalu od Bajern Minhena, 8:2.

Katalonci su sa mnogo energije otvorili meč. Napali su praktično od prve sekunde nošeni odličnom atmosferom na Monžuiku.

Prvi put se to isplatilo već u 15. minutu. Rafinja se odlično ubacio po lijevoj strani, centrirao po zemlji u srce šesnaesterca gdje je na pravom mjestu bio Fermin Lopez.

Talas vodećeg pogotka nosio je Blaugranu i do drugog gola. Već u narednom napadu poslije vodećeg gola, Barsa je krenula u kontru, oštro je šutirao Rafinja, ali njegov udarac zaustavlja stativa. Ipak, uz dosta sreće lopta se odbija pravo kod Žoaa Kansela koji je šalje u mrežu.

Baš kada se činilo da će to slomiti Napoli – dogodilo se suprotno. Kao da je to razbudilo još uvijek aktuelnog šampiona Italije koji je od tog trenutka zaigrao mnogo bolje. Mateo Politano je povratnom loptom pronašao Amira Rahmanija koji je ispratio akciju i u 30. minutu smanjio na 2:1.

Drugi dio igre je počeo pritiskom Napolija, da bi se kako je vrijeme odmicalo težište igre preselilo na polovinu šampiona Italije. Blaugrana nije uspijevala da iskreira neki konkretnu priliku, ali zato gosti jesu.

Mnogo sreće je Barsa imala na 10 minuta prije kraja. Olivera je centrirao, a potpuno sam na drugoj stativi ostao je Jasper Lindstrom. Ipak, na sreću domaćina Danac je šutirao pored gola iz neposredne blizine.

Kazna je stigla praktično odmah. Već u 83. minutu sve je bilo riješeno. Fantastičnu akciju započeo je Serđi Roberto, odigrao dupli pas sa Ilkajom Gundoganom, a Roberto kao na tacni poslužio Roberta Levandovskog koji je pogodio praznu mrežu za eksploziju na Monžuiku.

Barselona – Napoli 3:1 (ukupno 4:2)