REAL IMA TITULU U RUKAMA

Belingem Kralj El klasika

Belingem je riješio protekli El Klasiko, Foto: Manu Reino/DeFodi/PIXSELL

Real Madrid je nakon uzbudljivih 90 minuta fudbala savladao Barselonu i drugi put ove sezone i praktično ovjerio titulu u La Ligi. Večerašnji El klasiko na Santijago Bernabeu stadionu riješen je u nadoknadi vremena – 3:2.

Blaugrana je povela već u 6. minutu. Rafinja je izveo korner, Realov heroj iz Mančestera, Andrij Lunjin zaplivao u prazno, Andreas Kristensen na drugoj stativi nadskočio rivale i glavom pogodio mrežu.

Odmah je pokušao da uzvrati Vinisijus Žunior. Luka Modrić je spustio loptu glavom, Brazilac nije pogodio metu sa sedam metara.

Vinisijus je zato pogodio u 18. minutu iz penala koji je izborio Lukas Vaskez.

Lunjin nije bio na visini zadatka ni u 29. minutu. Mladi Lamin Jamal je “štiklom” iznenadio ukrajinskog čuvara mreže koji je izvadio loptu iz gola. Srećom po njega, ispostavilo se da nije cijelim obimom preška gol liniju.

Inače, pomenuti Jamal je sa 16 godina i 283 dana postao drugi najmlađi starter u El klasiku, nakon Visentea Martineza, koji je daleke 1941. bio samo tri godine mlađi nego što je sada novi biser La Masije, kada je zaigrao za Real.

Ponovo je Barselonu u vođstvo doveo Fermin Lopez u 69. minutu. Jamal je centrirao, Feran Tores skočio ispred Lunjina, otežao posao čuvaru mreže kraljevskog kluba koji je odbio loptu, samo do Lopeza.

Real je međutim ove godine neuništiv. U 73. minut je Vinisijus sa lijeve strane poslao oštru loptu na suprotnu stativu, gdje je Vaskez zakucao iza leđa Mark Andre ter Štegena.

U prvom dijelu sezone Barsi je presudio Džud Belingem. Englez je bio dželat Blaugrane i najvjerovatnije potpisao otkaz Ćaviju Ernandezu i večeras u prvom minutu sudijske nadoknade vremena.

Braim Dijaz je proigrao Vaskeza na lijevoj strani, ovaj ubacio loptu po zemlji, iskusni Hoselu je preskočio a Belingem poslao pod prečku iznad nemoćnog Ter Štegena.

Englez je tako postao prvi fudbaler Real Madrida sa golovima u prva dva El klasika od 2007. godine i Ruda van Nistelroja.