BUNDESLIGA/27. KOLO

Borusija poslije 10 godina slavila na Alijanc areni

Fudbaleri Borusije Dortmund pobijedili su Bajern Minhen na Alijanc areni u Klasikeru igranom u okviru 27. kola Bundeslige rezultatom 2:0 (1:0) i tako učinili uslugu Bajer Leverkuzenu, zasigurno novom šampionu Njemačke.

Farmaceuti imaju 13 bodova više od drugoplasiranih Bavaraca, sedam kola prije kraja sezone. Ekipa Ćabija Alonsa je sakupila 73 boda i tako već izjednačila rekordan broj poena iz sezone 1999/2000. Bajen je prošle sezone bio šampion sa osvojenim 71. bodom.

Što se tiče Klasikera, prvi put nakon 14 godina su Bavarci i Milioneri dočekali, za njih najvažniji duel, u drugom dijelu sezone a da makar neko od njih nije bio na vrhu tabele.

Poveli su gosti u 10. minutu nakon brzopotezne akcije Niklasa Filkruga i Julijana Branta, koju je rutinski završio Karim Adejemi, pogotkom iskosa sa lijeve strane.

Sudbinu i dalje aktulenih šampiona zapečatio je Julijan Rijerson. Norvežanin je sa desnog ćoška šesnaesterca pogodio po zemlji suprotni ugao i natjerao većinu navijača Bajerna da u 83. minutu napuste stadion.

Bila je ovo prva pobjeda Borusije Dortmund nad Bajernom u Bundesligi u Minhenu od 12. aprila 2014. godine, a prvi trijumf uopšte nad velikim rivalom nakon 11 mečeva i 3. avgusta 2019, kada je u Superkupu na kultnom Vestfalenu, poznatom i po imenu sponzora “Signal Iduna park” bilo 2:0. U tih 11 mečeva Bajern je slavio 10 puta, a jedna utakmica je završena bez pobjednika.

Očigledno da je Bajern pod Tomasom Tuhelom idealan protivnik za rivale da ruše negativne tradicije. Prošla sezone je takođe bila za zaborav. Ipak, kiks Borusije Dortmund protiv Majnca u poslednjem kolu omugućio je Bavarcima da stignu do salatare, koja se ove godine sigurno seli u Leverkuzen.

Povratnik u Dortmund, nekadašnji član Bajerna, Mats Humels odigrao je 29. Klasiker i na vječnoj listi prestigao Mihaela Corka.

Borusija Menhengladbah – Frajburg 0:3 (0:1)