LIGA ŠAMPIONA

Četiri veličanstvena

Završeno je jedan od najboljih, ako ne i najbolji krug četvrtfinala u istoriji Lige šampiona.

Borusija Dortmund – PSŽ i Bajern Minhen – Real Madrid parovi su polufinala. Prve utakmice igraju se 30. aprila i 1. maja, dok su revanši zakazani za 7. i 8. maj.

Četiri veličanstvena.

Interesantno, Milioneri i Sveci su već igrali ove sezone u grupi F. U Parizu je domaćin 19. septembra slavio 2:0, golovima Kilijana Mbapea u 49. iz penala i Ašrafa Hakimija u 58. minutu.

Potom su se dva tima sastala 13. decembra na Signal Iduna Parku u posljednjem kolu. Borusija je već bila obezbijeđena, a PSŽ se borio sa Milanom i Njukaslom za drugo mjesto. Karim-David Adejemi donio je vođstvo ekipi Edina Terzića u 51, ali je francuski prvak izjednačio svega pet minuta kasnije preko Varena Zaira-Emerija za konačnih 1:1, čime je tim Luisa Enrikea uspio da prođe u nokaut fazu.

Prije toga dva kluba 2010. u Ligi Evrope oba puta su odigrala bez pobjednika (1:1, 0:0). Potom je Borusija 2020. kod kuće slavila (2:1), a PSŽ uzvratio pred svojim navijačima (2:0).

Dortmund pamti titulu šampiona Evrope iz 1997, kada su na olimpijskom stadionu u Minhenu žuto-crni srušili Juventus (3:1), a tačku na i stavio Lars Riken “golom iz svlačionice” preko nemoćnog Anđela Perucija.

Pari Sen Žermen je igrao jedno finale 2020. i izgubio ga u Lisabonu od Bajerna (0:1) golom Kingslija Komana u 59. minutu…

Sa druge strane, što reći o evropskom klasiku između Bajerna i Reala. Toliko bitaka kroz istoriju vodila su dva kluba, a zajedno u vitrinama imaju okruglo 20 titula kontinentalnog šampiona. Razumije se, Madriđani ih imaju rekordnih 14, a Bavarci šest.

U dosadašnjih 19 okršaja Real je slavio devet, Bajern osam puta, dok su dvije utakmice završene neriješeno. Španski velikan postigao je 30, a njemački gigant 23 gola u međusobnim duelima. Uvijek su njihovi megdani bili na “ivici noža”, a tako će biti i ovog puta, iako Real nosi epitet favorita nakon eliminacije Mančester sitija, ali je Bajern najopasniji kada ga otpisuju kao ove sezone.

Posljednji put sastali su se u polufinalu Lige šampiona 2018. godine. Real je u Minhenu slavio preokretom (1:2), golovima Marsela u 44. i Marka Asensija u 57, dok je pogodak za Njemce potpisao sinoćnji junak protiv Arsenala – Džošua Kimih u 28. minutu.

Revanš u Madridu završen je bez pobjednika (2:2). Karim Benzema je oba puta pogodio u 11. i 46, a na drugoj strani put do mreže pronašli su ponovo Kimih već u 3. te Hames Rodrigez u 63. minutu.

Uvijek je među njima bilo i sudijskih repova, a češće se na to žalio Bajern.

U posljednjih osam elitnih utakmica kraljevski klub je izlazio kao pobjednik. Bajern pamti 2012. kada je posljednji put kod kuće srušio rivala (2:1), a nakon toga i prošao dvomeč. Međutim, jedinu jedinu pobjedu ostvario je u Madridu i to 1. maja 2001. godine (0:1), pogotkom Đovani Elbera u 55. minutu.

Potom su trijumfovali i pred svojim navijačima (2:1) novim golom brazilskog napadača te Jensa Jeremisa u 34. minutu. Bilo je to polufinale, nakon kojeg je bavarski div otišao do kraja.

Čekaju nas uzbudljiva polufinala, u kojem su dva njemačka predstavnika i nema engleskih klubova. Real brani čast španskog, a PSŽ francuskog fudbala.

U jednom scenariju moguće je finale Reala i PSŽ-a. U drugom njemački duel kao istorijske 2013. između Borusije i Bajerna, kada su minhenski sastav slavio na Vembliju golom Arjena Robena u 89. minutu. Naravno, opcija je i repriza Bajerna i PSŽ-a poput gore pomenute 2020. u vrijeme korone, ali i sastanak Dortmunda i Madrida usred Londona.

Maestralni Karlo Anćeloti lovi petog klempavka, a Luka Modrić, Toni Kros, Danijel Karvahal i Naćo rekordni šesti trofej, čime bi se izjednačili sa vječnim vladarom i legendom Reala Franciskom Pakom Hentom.

Tomas Tuhel sanja treće finale te drugi podvig nakon onog sa Čelsijem 2021, kada je baš u polufinalu eliminisao Madriđane. U tom slučaju bi Tomas Miler i Manuel Nojer kompletirali het-trik Lige šampiona.

Liga šampiona. Teško da fudbal i sport mogu da ponude bolje od toga. Uskoro slijedi nastavak i vatromet na putu prema zvijezdama. Svijetla velelepnog Vemblija su spremna za 1. jun.

Ono što je sigurno – Evropa će dobiti novog šampiona.