FA KUP / FINALE

Crveni đavoli priredili pakao Građanima na Vembliju

Fudbaleri Mančester junajteda osvojili su FA Kup! Crveni đavoli su u veličanstvenom finalu na Vembliju nadigrali Mančester siti sa 2:1 i tako ih spriječili da drugu godinu zaredom uzmu duplu krunu u Engleskoj čime bi postali i prvi tim ikada koji je to učinio.

Prva je ovo titula u FA Kupu za crveni dio Mančestera još od sezone 2015/16, a ukupno će 13. put podići trofej namijenjen pobjedniku najstarijeg fudbalskog takmičenja.

Pola sata je trebalo da se otvori utakmica. Očajnu komunikaciju Joška Gvardiola i golmana Sitija Stefana Ortege, iskoristio je Alehandro Garnaćo i doveo Junajted u vođstvo. Hrvatski defanzivac želio je glavom da vrati loptu ka svom čuvaru mreže koji je već tada bio na ivici kaznenog prostora u želji da on pokupi loptu. Gvardiol je prebacio Ortegu i bukvalno asistirao argentinskom krilu koje je lako zatreslo mrežu Građana.

Samo devet minuta kasnije već je bilo 2:0. Garnaćo je asistirao Brunu Fernandešu koji je bio usamljen na ivici kaznenog prostora, cijeli Vembli je očekivao šut, samo je Portugalac primijetio usamljenog Kobija Mainoa na par metara od gola, a mladi Englez je spakovao loptu u mrežu šampiona Engleske.

Potpuno dekoncentrisano djelovao je Mančester siti u prvom poluvremenu – nešto na šta nismo navikli u prethodnih nekoliko godina.

Slika se promijenila odmah na početku drugog dijela igre. Uslijedio je veliki pritisak Sitija.

Prvu pravu priliku momci Pepa Gvardiole imali su u 55. minutu. Rezervista Džeremi Doku je ubacio loptu po zemlji, a oštro iskosa sa nekih 12-13 metara je raspalio Erling Haland, ali na nesreću Norvežanina, a na sreću Andrea Onane prečka se ispriječila lopti na putu ka mreži.

Pritisak je bio sve jači. Kajl Voker je imao spektakularan udarac sa preko 25 metara u 60. minutu, ali je Onana krajnjim naporima poslao loptu u korner.

Nastavile su prilike da se ređaju u 64. minutu. Fenomenalnim dodavanjem Fil Foden je spojio Hulijana Alvareza sa golom, ali je Argentinac šutirao tik pored stative.

Inicijativa se isplatila u 87. minutu. Veoma aktivni Doku namjestio se sa ivice kaznenog prostora, jako šutirao u bliži ugao i uz lošu reakciju Onane dao vještačko disanje svom timu i unio potpunu dramu u nekoliko posljednjih minuta na Vembliju.

Ipak, do kraja nisu uspjeli da ozbiljnije zaprijete, iako su gotovo sve vrijeme u sedmominutnoj nadoknadi držali loptu.