Dan kada u Sarajevu sve stane u 90 minuta

Fudbaleri Sarajeva i Željezničara u nedjelju od 20 sati i 30 minuta po 150. put istrčaće na teren jedni protiv drugih u najvećoj utakmici koju Bosna i Hercegovina ima.

Duel sarajevskih rivala za sve u gradu je više od fudbala. Zbog derbija se mijenjaju životne navike, zbog derbija se „zaboravljaju“ prijatelji i još mnogo toga. Dan je to kada sve u Sarajevu stane u 90 minuta, a nakon derbija mjesec ili dva poraženi se kriju po ulicama, mijenjaju omiljene kafiće, izbjegavaju druženja, članovi porodica koji pripadaju različitim taborima ne razgovaraju između sebe…

BAŠIĆ ILI ROŽMAN?

Sarajevo i Željezničar u ovaj derbi ulaze u različitom raspoloženju. Bordo tim pod vodstvom Simona Rožmana ima samo jedan poraz u sedam susreta, dok je sa druge strane Željezničar pod Nerminom Bašićem imao seriju od pet poraza, a u ponedjeljak su golom Sulejmana Krpića, koji je i najbolji strijelac u istoriji derbija i jedini u trenutnim sastavima koji je igrao i za jedne i za druge, iz 93. minute savladali Široki Brijeg sa 2:1 i tako prekinuli crni, negativni niz.

Nakon te utakmice Bašić je ponudio mandat Upravi kluba na raspolaganje, ali je njegova ostavka odbijena tako da će on predvoditi Plave u derbiju na našem najvećem stadionu. Jasno je da u mnogo boljoj atmosfer i raspoloženju u Bordo taboru dočekuju ovu utakmicu. Prednost Željezničara, možda i jedina u ovom derbiju, ako se gleda trenutna situacija, leži u činjenici da trenutno u kadru imaju više domaćih igrača, ali i više fudbalera koji su imali čast da već igraju sarajevski derbi.

DRUGI GRADSKI DERBI EVROPE

Očekuje se da na tribinama bude odlična atmosfera. Željini navijači, popularni Manijaci, dobili su, nakon dugo vremena 3.000 ulaznica za južnu tribinu, dok su sa druge strane domaći navijači na sjajan način pozvali svoje „drugove sa tribine“ da dođu u što većem broju na sjevernu tribinu.

Koliko dobra atmosfera vlada na sarajevskom derbiju najbolje pokazuje podatak da je popularna Copa90 naš derbi stavila na drugu poziciju gradskih derbija u Evropi koji obavezno morate posjetiti.

Treneri Bašić i Rožman, dok su radili u Sloveniji igrali su pet puta jedan protiv drugog. Obojica imaju po dvije pobjede, dok je jedan duel završen bez pobjednika, a vidjećemo kako će biti u nedjelju, nešto nakon 22 sata.

ŽELJEZNIČAR USPJEŠNIJI

Kada je u pitanju sarajevski derbi, Željezničar je uspješniji. Na dosadašnjih 149 odigranih mečeva Željo je u svoju korist riješio njih 46, Sarajevo 44, dok je 59 mečeva završeno neriješenim rezultatom.

I gol razlika je na strani ekipe Bašića. Plavi sa Grbavice vode 181 naprema 179.

Koji dio Sarajeva će plakati – onaj bordo ili plavi?