KVALIFIKACIJE ZA LIGU KONFERENCIJA

DEČIĆ – HJK HELSINKI 2:1 – pen. 3:4 Tuzani dominirali, promašaji ih koštali plasmana u plej-of

Odličnu predstavu prikazali su fudbaleri Dečića na stadionu kraj Bistrice u revanšu 3. kola kvalifikacija za Ligu konferencija, bili blizu još jednog velikog skalpa protiv HJK Helsinkija, ali su na kraju poraženi nakon penala 3:4.

Prvak Crne Gore je pobijedio u regulanom toku rezultatom 2:1 (1:1), anulirao minimalni zaostatak sa Bolt arene (0:1), imao šansu i u petoj seriji penala da riješi sve, ali nije uspio da odličnu partiju pretoči u prolazak.

Imaju Tuzani za čim da žale, bili su bolji rival većim tokom meča, ali su naučili skupu lekciju – Evropa ne prašta promašaje, a naš prvak je večeras propustio veliki broj šansi da ispiše istoriju i postane tek drugi klub iz Crne Gore koji je se popeo do poslednje stepenice kvalifikacija za neko evropsko takmičenje.

Mnogo bolji rival je bio šampion Crne Gore u prvom poluvremenu.

Već u 8. minutu imali su Tuzani veliku priliku. Luka Malešević je centrirao sa boka, Bojan Matić sa pet metara gavom šutirao pravo u golmana HJK-a, Tajmena Najhausa.

U 26. minutu se isplatio visoki presing ekipi Milorada Pekovića. Ian Puleio je oduzeo loptu Apo Halmeu, krenuo sam ka golu i čim je ušao u šesnaesterac “skinuo paučinu” sa bližeg gornjeg ugla i tako anulirao prednost Finaca iz prvog meča.

Iako su imali željeni rezultat, fudbaleri Dečića nisu prestajali sa atacima. Asmir Kajević je u 32. minutu, iskosa desno, tukao pored suprotne stative. Zaprijetio je Džonatan Drešaj 120 sekundi kasnije.

Šansu da nokautira goste propustio je Vuk Striković u 39. minutu.

Stefan Milić je poslao dugu loptu na peterac, napadač Tuzana je iz trka poslao preko prečke.

Kazna za promašaje stigla je samo četiri minuta kasnije. Engleski internacionalac Luk Plandž “vukao“ je loptu sa lijeve na desnu stranu i kada je ostao bez bloka poslao je uz bližu stativu. Igor Nikić mogao je samo pogledom da isprati fudbalski rekvizit kako odsjeda u mreži.

Plavo-bijeli iz Finske su mogli do potpunog preokreta u 49. minutu, kada je poslije kornera Lukasa Lingmana, estonski štoper Kevor Palumec, koji je ušao u igru na poluvremenu, šutirao pored gola na drugoj stativi.

Samo minut kasnije, na drugoj stani, takođe nakon kornera, još jedan rezevrista, ali Dečićev, Ognjen Stijepović, glavom je pogodio stativu.

U 60. minutu je Augusto sa 25 metara šutirao tik pored protivničkog gola.

Peković je nakon toga bacio sve karte na napad, ali su ostala prostranstva za Fince da iz kontranapada riješe pitanje prolaska u narednu rundu.

U 73. minutu je Hanteri Hostika lansirao Lija Ervina u prazan prostor, Škot dobro šutirao, a Nikić paradom odbio loptu u korner.

Stezali su fudbaleri Dečića do kraja utakmice obruč oko šesnaesterca Helsinkija, natjerali štopere rivala na par paničnih reakcija.

Sve je kulminiralo pogotkom Alena Mašovića u četvrtom minutu sudijske nadoknade vremena. Drešaj je centrirao, Stijepović glavom prebacio loptu na drugu stativu, gdje je rezervista Tuzana ubacio loptu u mrežu za 2:1.

Zamalo Dečić nije šokirao u 100. minutu Kevin Kuasivi-Benisan, koji se ipak nalazio suviše ukoso da bi ugrozio Nikića.

Strepnja za Tuzane i na startu prvog produžetka. Prvo je Draško Božović u 92. minutu glavom pogodio prečku svog gola poslije ubacivanja Lingmana. Minut kasnije, Kuasivi-Benisan je loše šutirao.

Imali su Finci priliku i u 111. minutu, ali je nakon smušene reakcija defanzivaca crnogorskog šampiona, loše reagova i Ervin na petercu. Tačnije, izblokiran je.

U penal seriji je takođe sve mirisalo na prolazak Dečića do samog kraja. Odlični Nikić zaustavio je udarce Lingmana i Kaija Meriluotua, dok su sigurni bili Draško Božović, Augusto i Mašović, pa je uprkos promašaju Stijepovića u trećoj seriji, Iljir Camaj mogao u petoj, poslednjoj, da odvede svoj klub u plej-of. Robusni špic je gađao donji desni ugao Najhausa, koji se bacio i odbio loptu od stative u polje.

Lijam Moler je zatim pogodio za 4:4.

Već u sledećoj seriji, holandski čuvar mreže je “pročitao” Drešaja, a Palumec stavio tačku na evropsku epizodu Dečića.

Za Fince su u penal seriji sigurni bili još Ervin i Diogo Tomas.

Nakon eliminacije Dečića, Crna Gora više nema predstavnika u Evropi, gdje smo, za razliku od prethodnih godina, imali čemu da se radujemo. Dečić, Mornar, pa i Budućnost, probudili su nadu u bolje sjutra crnogorskog fudbala.