Fabio Kapelo je u intervjuu za švajcarsku televiziju RSI tokom emisije Larmandiljo prošao kroz sve ključne faze svoje fudbalske karijere, i kao igrača i kao trenera.
Trenutno komentator Skaj Sporta podijelio je brojna mišljenja i anegdote iz svoje bogate karijere.
Don Fabio je govorio o velikanima, a nama je svakako najzanimljiviji dio o Dejanu Savićeviću…
“Uvijek sam cijenio dobre igrače. On je igrao jedno poluvrijeme, onda bismo ostali s desetoricom, samo si trebao čekati njegov potez. Jednom smo održali sastanak s igračima i rekli mu – Ne moraš igrati kao bek ili braniti, ali moramo imati ravnotežu. Od tog trenutka riješili smo problem. Njegov lob za gol za 3:0 u finalu protiv Barselone ostaje biser. Dejan je bio genijalan“.
O Paolu Maldiniju…
“Trenirao sam Maldinija u omladinskoj ekipi. Lidholm je prije mene vidio nešto u njemu, nisam se slagao kad je pozvan u prvu ekipu. Nils je postavio temelje, on je uveo obranu s četiri igrača u Milanu. Niko se toga nikad ne sjeća. Tasoti-Maldini-Barezi-Gali. To je bila osnova svih mojih i Sakijevih uspjeha“.
O Rudu Gulitu…
“Nisam ga pozvao, ali ga nismo obavijestili. Ne mojom krivicom, već onoga ko je bio zadužen za komunikaciju s igračima. Našli smo se u autobusu, izvinio sam se i rekao mu da neće igrati. Zbog tih problema izgubio sam Interkontinentalni kup“.
Pripremili smo finale s Radućiouom umjesto Savićevića, za kojeg smo mislili da je suspendovan. Utakmica se igrala u podne i rekli su nam da Savićević može igrati jer je to FIFA-ino takmičenje. Svejedno sam odlučio da neće igrati. Sigurno bi mi dao nešto više, ali to je bilo pošteno.“
O razlici između Franćeska Totija i Alesandra Del Pijera…
“Franćesko Toti bio je vezista koji nije trčao, ali je imao sjajnu viziju igre i nije imao dribling. Alesandro Del Piero, kad sam došao u Juventus, bio je u silaznoj fazi s malo manje driblinga, ali je u svoje vrijeme posjedovao i taj kvalitet zajedno s vizijom igre“.
O Robertu Bađu…
“Bađo je imao dribling, viziju igre, gol. Jedan od najvećih italijanskih igrača svih vremena s Riverom. U Milanu nije trenirao zbog problema s koljenom, radio je samo fizioterapiju. Ali kad je igrao, pokazivao je sve svoje kvalitete“:
O razlici između Ronalda i Adrijana…
“Adriano je puno izlazio van, dok je Ronaldo dovodio druge igrače u svoju vilu. Bez sumnje je jedan od najvećih igrača koje sam trenirao, iako je bio debeo. Žao mi je, ali na kraju sam morao izabrati“.
O Dejvidu Bekamu…
“Bekam je bio vrlo dobar momak i dobar igrač, ali ne izvrstan. Imao je kvalitet dobrog šuta, ali nije driblao protivnike. Imao je dinamiku, viziju igre, ali je bio vrlo dobar samo u određenim ulogama. Fantastična osoba, vrlo normalna, uvijek prisutna na treninzima“:
“U posljednjoj godini u Realu, potpisuje za Los Anđeles Galaksi. Klub to nije dobro primio i rekao mi je da ga ne puštam u igru. Saopštio sam mu to, ali je i pored toga dolazio na vrijeme na treninge. Nakon prve nedjelje idem kod predsjednika i kažem mu da ću ga ponovo pustiti da igra jer to ne mogu učiniti tako uzornom profesionalcu. Odatle dolazi i poznata Remontada protiv Barcelone, a Bekam je bio ključan u osvajanju Lige“.
O Zlatanu Ibrahimoviću…
“Mino Raiola mi jednog dana kaže: “Fabio, Ibra lomi ruke golmanima”, a ja mu odgovaram: “Ne, najviše lomi stakla teretane iza gola za sada.” Počeo sam tražiti od njega da radi određene stvari, preoblikovao sam ga. Jednog dana pripremio sam mu kasetu s golovima Van Bastena. Talenti upijaju, uče“.