KVALIFIKACIJE ZA LŠ

DINAMO TBILISI – BUDUĆNOST 3:2 Plavi kažnjeni za promašaje

Stefan Đukanović je pomogao vršnjacima u Gruziji, Foto: Dejan Lopičić/ LOB SPORT

Šteta, šteta, šteta, ali šansa za plasman u drugo kolo kvalifikacija Lige šampiona za mlade i dalje je realana, uprkos činjenici da su omladinci Budućnosti u Gruziji poraženi od Dinama iz Tbilisija 3:2.

Imali su Podgoričani više do igre, dva puta i prednost, golovima Andreja Kostića i Bodina Tomaševića, ali i sijaset prilika da dotuku rivala. I, kako to u fudbalu obično biva, javi se nepisano pravilo i pobjednik nakon stotinu minuta fudbala je domaćin, iako je pored golova, imao svega jedan udarac ka golu našeg predstavnika.

U gruzijskom timu četiri prvotimca – Girogi Gvasalija, Nikoloz Cecladze , Saba Samušija i Vahtang Salija poznati su nam iz dvomeča sa Mornarom u kvalifikacijama za Ligu konferencije.

Imala je i Budućnost adute u vidu momaka koji su već drugu sezonu članovi seniorskog tima – Lazara Savovića, Bodina Tomaševića, Stefana Đukanovića, Andreja Kostića…Za revanš bi trebalo da konkuriše i Andrija Bulatović.

Povela je Budućnost već nakon devet minuta igre – strijelac Andrej Kostić. Akciju je započeo Lazar Savović, lansirao je talentovani vezista Andreja Camaja koji je prebacio loptu sa desne na lijevu nogu, šutirao, golman kratko odbio, ali je budni Kostić u maniru istinskih golgetera pratio dešavanja do kraja i sa četiri metra prebacio protivničkog čuvara mreže za 0:1.

Već pet minuta kasnije uslijedio je odgovor domaćina preko najboljeg igrača tima – Saba Samušije! Krilni fudbaler je desnom nogom fenomenalno pogodio kontra ugao – evrogol.

Startna postava u Gruziji, Foto: FK Buducnost

Opasnija je bila Budućnost i prijetila šansama Danila Vukanića i Savovića, ali se istakao gruzijskih golman Mate Gagvišvili. Ipak, bio je nemoćan u 42. minutu kada je Camaj dobro izveo korner, a u kaznenom prostoru Dinama istakao se visoki Bodin Tomašević za novu prednost Podgoričana – 1:2.

Već početkom drugog poluvremena mogla je Budućnost do 3:1, ali je defanzivna linija Dinama očistila loptu bukvalno sa gol linije nakon pokušaja Matije Jovanovića.

I umjesto da Plavi udvostruče prednost, ekipa iz Tbilisija stiže do izjednačenja – odbranio je Uroš Ilinčić pokušaj rivala sa distance, ali je na loptu natrčao Nikoloz Cecladze za 2:2.

Nastavila je Budućnost da atakuje, ali i da promašuje – nakon prekida je crnogorski šampion bio centimetrima daleko od nove prednosti, očistili su Gruzini u posljednji čast. “Mrvice” su dijelile Podgoričane do gola već u sljedećem napadu – najistureniji fudbaler Plavih, Kostić, pogodio je prečku!

I desila se preslikana scena kao pri izjednačenju domaćina, s tim što je Dinamo sada pogodio u 91. minutu za, na kraju veliku pobjedu – heroj ekipe iz Tbilisija je Nikoloz Čikovani koji je poentirao nakon što su fudbaleri našeg predstavnika izgubili posjed na sredini terena i zbog toga pretrpili brutalnu kaznu.

Posljednju u nizu šansi za Budućnost nije iskoristio Stefan Đukanović – šutirao je sa deset metara, ali je golman Gagvišvili uveliko bio razbranjen, pa je ukrotio i pokušaj talentovanog centralnog veziste.

Poraz će možda psihološki uzdrmati omladinski tim Budućnosti, ali igrački, nema sumnje da je crnogorski šampion pokazao više i da će u revanšu, 2. oktobra u Podgorici, juriti prolaz uz, podrazumijeva se, podešene “nišanske sprave”.