REZIME DERBIJA

Drugo poluvrijeme

Ko će prvi kroz cilj? Budućnost ili Dečić, Foto: Lob Sport

Treći ovosezonski derbi Budućnosti i Dečića drugi put, ponovo pod Goricom, završen je bez pobjednika, ovog puta 2:2 u premijernom 20. kolu proljećnjeg dijela crnogorskog prvenstva.

I nakon dvoboja punog uzbuđenja na podgoričkom travnjaku razlika na tabeli ostaje ista. Aktuelni šampion i lider Budućnost ima dva boda više od prve pratilje uz Tuzi. Posljednji njihov prvenstveni sudar zakazan je za 7. april u srcu Malesije, a ostaje da se vidi hoće li taj megdan direktno odlučivati prvaka države. Do tada oba sastava treba da odigraju osam utakmica, a nakon toga još po sedam.

Interesantna je sama srž, a to je drugo poluvrijeme. To je demonstirano i tokom samog duela. Budućnost je prvi dio završila vođstvom 2:0, a onda je Dečić u drugom uspio u pet minuta da izjednači za konačni remi. Ništa nije slučajno, posebno kada se pogledaju ovosezonske prvenstvene utakmice dva kluba.

Recimo, Budućnost je u pet utakmica, koje nije dobila, primila agolove u drugom poluvremenu i to u rasponu od 70. minuta pa do kraja. Posebno je zanimljivo da su plavo-bijeli četiri gola primili u posljednjih 10 minuta osnovnog dijela igre.

Sve to događalo se protiv Mladosti (2:1), remiju sa Jezerom (1:1), porazu od Dečića (2:0), pobjedi nad Jedinstvom (3:2) te juče pod Goricom protiv tuškog suparnika. To je svakako detalj na koji će trener Mladen Milinković i njegov stručni štab morati da obrati pažnju u nastavku sezone i trke za šampionsku titulu.

Sa druge strane, dijametralno suprotno, Dečić je čak u 10 utakmica postizao minimalno jedan pogodak u drugom poluvremenu, od čega je u četiri navrata po dva puta smještao loptu iza leđa protivničkih golmana. Jednostavno, sastav Milorada Pekovića zenit svoje igre dostiže od 55. do 80. minuta, mada je pobjedonosni gol protiv Jedinstva (0:1) postignut u trećem minutu sudijske nadoknade.

Svejedno, poenta je da Dečić fizički, a time i mentalno, ne pada u nastavku utakmica, naprotiv. Tome svjedoče golovi u drugom poluvremenu protiv Jedinstva (2:1), Mladosti (0:2), Mornara (3:1), Budućnosti (2:0), Petrovca (2:3), Mladosti (4:1), ponovo Mornara (0:1), opet Jedinstva (3:1) i u derbiju sa Budućnošću.

Takođe, pretendent na titulu je protiv Mladosti postigao dva gola u dva minuta (66. i 68), pa dva Mornaru za sedam minuta (59. i 66), potom dva Jedinstvu za 11 minuta (52. i 63) te protiv Budućnosti u razmaku od pet minuta (70. i 75).

U tijesnoj trci za zvanje nacionalnog prvaka, svaki segment je itekako važan, a drugo poluvrijeme je jedan od njih. Jer, ekipa koja ne pada u nastavku, već se, naprotiv, diže i dostiže vrhunac može se pohvaliti upornošću i spremnošću da ne odustaje ni onda kada je u minusu. Takav mentalitet, uslovljen ozbiljnom pripremom, između ostalog bi mogao na kraju da prelomi pitanje ko će biti crnogorski fudbalski vladar.

Recimo, da Dečić ne posjeduje takav kvalitet prvenstvo bi se juče, da je Budućnost zadržala prednost i pobijedila, bilo pretvoreno u autoput aktuelnog šampiona na putu do rekordne sedme titule. Ovako, nastavlja se potjera Dečića, pa bismo mogli da svjedočimo sjajnog trci do samog kraja.

U njoj bi upravo fenomen nastavka ili drugog poluvremena, odnosno koncentracija u prelomnim minutima mogao na kraju da odluči prvaka.