Dva minuta dijelila su ih od polufinala Lige šampiona, a sada ih čeka trećeligaška sudbina

Nekad Liga šampiona, a sada Treća liga na La Rozaledi. Foto: NordPhoto/Pixsell

Fudbal, kao uostalom i život, piše nevjerovatne priče. Danas ste u epicentru pažnje, a već sjutra sve to može da se pretvori u goli prah zaborava.

Svjedok je Malaga. Klub iz Andaluzije prije 10 godina dijelilo je tek par minuta od polufinala Lige šampiona, a sada je i zvanično ispao u treći razred španskog fudbala.

U toj sezoni 2012/13 Malaga, koju je tada sa kuple vodio Manuel Pelegrini, osvojila je prvo mjesto grupe C ispred Milana, Zenita i Anderlehta uz po tri pobjede i isto toliko remija, odnosno bez poraza.

Na kultnom San Siru joj je Alešandre Pato oduzeo pobjedu, ali je Malaga pred svojim navijačima srušila sedmostrukog evropskog šampiona 1:0, pogotkom Hoakina. Bila je to senzacija kluba koji u svojoj istoriji, do dan danas, nema osvojen nijedan trofej.

Među stativama po rotaciji Kamerunac Karlos Kameni i Argentinac Vili Kabaljero, u odbrani Urugvajac Dijego Lugano i Argentinac Martin Demikelis, u veznom redu Francuz Žeremi Tulalan, Španac Isko, a u napadu njegov pomenuti zemljak Hoakin, Argentinac Havijer Saviola, Brazilac Žulio Baptista, Paragvajac Roke Santa Kruz… Tim od kojeg su strahovali svi, od La Lige do Lige šampiona.

U osmini finala Porto je na Dragu slavio 1:0, ali je Malaga u revanšu, na svojoj La Rozaledi, uzvratila sa kamatom 2:0 i golovima Iska u 43. i Sante Kruza u 77. izborila plasman u istorijsko četvrtfinale elitnog takmičenja.

Bili su Andalužani pravi hit Lige šampiona, a u borbi za polufinale stajala je Borusija Dortmund Jirgena Klopa. Prvi, tvrdi dvoboj u Španiji završen je bez golova. Potom je u revanšu, na vrelom Vestfalenu, Malaga vodila 0:1 i 1:2 golovima Hoakina i Eliseua, koji je pogodio u 82. minutu i činilo se da se bajka nastavlja.

Sve do sudijske nadoknade, kada je gostima pala koncentracija dva puta u tri minuta. Marko Rojs je izjednačio u 91, a Felipe Santana u 93. bacio Malagu na koljena – 3:2. Tako je na tragičan način završio njen san, koji je podsjetio na četvrtfinale Kupa UEFA 2003. i eliminaciju u četvrtfinalu nakon penala od portugalske Boaviste.

Međutim, ovog puta bilo je puno, puno bolnije.

Borusija je potom preko Reala (čuvena četiri gola Roberta Levandvskog) stigla do njemačkog finala, koje je izgubila na Vembliju od Bajerna 1:2, pogotkom Arjena Robena u 89. minutu za titulu evropskog šampiona.

U međuvremenu je UEFA izbacila Malagu iz evropskih takmičenja zbog neizmirenih finansija, dok je stihijski nestajala magija na tugom okovanoj La Rozaledi. Igrači su odlazili, klub se prodavao, ali je kroz godine jedva spajao kraj s krajem uprkos obećanom uplivu katarskih miliona, da bi na koncu 2018. ispao iz Prve lige.

I dok neki klubovi životarenje u nižem rangu iskoriste za novi početak i uspon u svim aspektima, Malaga je nastavila da tone. Na kraju, juće je i ispala iz Druge lige te će od naredne sezone čamiti u trećoj kategoriji španskog loptanja.

Izgubila je u gostima od Alavesa 2:1 u 41. kolu Segunde i kolo prije kraja postala trećeligaš. Gol za poraz vrijedan novog propadanja primila je u 87. minutu, a potpisao ga je Toni Moja.