Džeko i Mhitarijan su kapetani – Interov brod pliva ka Bosforu!

Džeko je pokrenuo Inter, FOTO: Twitter

Edin Džeko u 8. minutu, 180 sekundi kasnije Henrih Mhitarijan – Inter je na pravom kursu, motori broda “neroazura” rade punom parom i hitaju ka Istanbulu! U meču, gdje su bili nominalni gosti, odnosno igrali pred znatno više gledalaca “rosonera”, fudbaleri Intera savladali su Milan 2:0 i napravili krupan korak ka plasmanu u finale Lige šampiona.

Ispostavilo se da je meč bio gotov nakon 11 minuta igre. Hakan Čalhanolu je kao po navici odlično izveo prekid, u ovom slučaju korner, a Džeko se našao u duelu sa fizički daleko inferiornijim Davideom Kalabrijom, lako zagradio italijanskog beka i vrlo efektno pogodio mrežu gradskog rivala. Interesantno da je bosnohercegovački reprezentativac postigao gol sa 37 godina i 54 dana, baš koliko je imao i Luka Modrić kada je pogodio mrežu Seltika što ih čini najstarijim strijelcima u tekućoj sezoni elitnog takmičenja.

Još se Milanisti nijesu oporavili od prvog zadobijenog direkta, a stigao je drugi – nokautirao je domaćina Mhitarijan. Prethodno je veliki dio poslao odradio sve bolji Federiko Dimarko koji je ubrzao akciju, a prekaljeni vezista iz Jermenije fenomenalno primio loptu i rutinski zatresao mrežu. Po prvi put u eri Lige šampiona dva fudbalera sa 34+ godina postigli su po gol za isti tim u nokaut fazi elitnog klupskog takmičenja.

U 16. minutu moglo je biti i 0:3, ali je saveznik Milana bila stativa poslije odličnog udarca Čalhanolua – na odbijenu loptu naletio je Mhitarijan, ali ga je zaustavio Majk Menjon. Prvu ozbiljniju priliku “rosoneri” su stvorili u 30. minutu preko Kalabrije koji je neprecizno šutirao. Mirisalo je na katastrofu domaćina kada je Hesus Hil Mancano pokazao na kreč poslije prekršaja Sajmona Kjaera, ali je nakon gledanja VAR-a glavni arbitar poništio prvobitnu odluku. Lautaro Martines, koji je navodno bio fauliran u pomenutoj situaciji, zaprijetio je udarcem, ali je lopta prozujala pored okvir gola.

U drugom poluvremenu nekoliko centimetara dijelilo je Sandra Tonalija od pogotka! Vezista Milana je natrčao na povratni pas Olivijea Žirua, dobro šutira, a Andre Onana samo je pogledom ispratio loptu koja je pogodila stativu.

Ogromna pobjeda Intera koji će 16. maja imati ulogu domaćina.