EURO 2024 / GRUPA A

Džoker Filkrug spasio Njemce, teška povreda Varge bacila sijenku na duel Mađara i Škota

Fudbaleri Švajcarske i Njemačke odigrali su neriješeno, 1:1, u posljednjem kolu grupe A. Ovaj rezultat više odgovara Pancerima koji su gubili gotovo cijeli meč i do boda i ujedno prvog mjesta u grupi došli u 92. minutu.

Manje od tri minuta bilo je potrebno Njemcima da zaprijete. Poslije kornera sam je na petercu ostao Kai Haverc, šutirao je glavom fudbaler Arsenala, ali preko gola.

Nastavila se inicijativa domaćina turnira. U 17. minutu zatresli su mrežu Švajcaraca, ali je gol poništen. Naime, Robert Andrih je oštro šutirao sa oko 20 metara iskosa, lopta je nezgodno odskočila i prevarila Jana Zomera, ipak, poslije VAR intervencije sudija Danijele Orsato je poništio gol zbog ranijeg faula Džamala Musijale nad Mišelom Ebišerom.

Muk na Dojče Bank stadionu u Frankfurtu nastaio je u 27. minutu. Remo Frojler je centrirao, a na pravom mjestu bio je Dan Endoj za vođstvo Švajcaraca.

Samo četiri minuta kasnije malo je falilo da Časovničari dupliraju vođstvo, a ponovo je u glavnoj ulozi bio Endoj. Šutirao je iskosa sa nekih 16 metara, ali je lopta prošla nekoliko centimetara pored stative.

Njemci su do kraja prvog poluvremena napadali, pritiskali, ali bez ikakve ozbiljnije šanse s obzirom da se Švajcarska odlično i organizovano branila.

Odlična lopta Florijana Virca u 50. minutu dovela je Musijalu u prvu šansu u drugom poluvremenu. Ipak, fudbaler Bajerna je sa ivice kaznenog prostora šutirao pravo u Zomera koji je ovoga puta bio spreman na udarac Njemaca.

Novu veliku šansu imali su u 70. minutu domaćini. Virc je ubacio ka Džošui Kimihu koji je na trenutak ostao sam u petercu, ali je šut Bajernovog igrača zaustavio fenomenalnom intervencijom Manuel Akanđi.

U 83. minutu moglo je sve biti riješeno. Ruben Vargas je postigao gol, ali je ovoga puta VAR intervenisao u korist Njemačke za razliku od 17. minuta kada im je poništen gol.

Bukvalno par sekundi kasnije mogli su Panceri do poravnanja. Toni Kros je izveo korner, Haverc ponovo najbolje skočio, ali je njegov udarac zaustavio gornji dio prečke.

Novu veliku šansu Švajcarci su imali u 88. minutu. Granit Džaka se namjestio sa distance, ali je njegov oštar udarac zaustavio Manuel Nojer.

Noć za Njemce spasio je džoker Julijana Nagelsmana i fenomenalni napadač Borusije Dortmund, Niklas Filkrug i to u 92. minutu. David Raum je centrirao, a Filkrug zakucao loptu u mrežu.

U drugoj utakmici večeri Mađari su na dramatičan način savladali Škotsku sa 1:0 i tako došli do prvih bodova na šampionatu i tako produžili nadu da mogu do osmine finala.

Jedini gol viđen je u 10. minutu nadoknade drugog poluvremena. Poslije kontre Roland Salai je centrirao u posljednjem napadu Mađara, a pogodio je Kevin Šobot.

Ipak, meč je obilježen teškom povredom napadača Lake konjice, Barnabaša Varge. Poslije sudara sa golmanom Škotske Angusom Ganom u 69. minutu u petercu Škotlanđana nepomično je ostao da leži Varga.

Odmah su panično reagovali svi, a pomoć se ukazivala skoro osam minuta nakon čega je Mađar iznesen na nosilima uz aplauze cijelog stadiona u Štutgartu.

Švajcarska – Njemačka 1:1