EURO 2024 / OSMINA FINALA

ENGLESKA – SLOVAČKA (PRODUŽETAK) 2:1 Belingem makazicama u sudijskoj nadoknadi spasio Sautgejta

Englezi ne blistaju na Evropskom prvenstvu, ali će igrati četvrtfinale. Gordi albion i Gereta Sautgejta je spasio Džud Belingem pogotkom u dubokoj nadoknadi sudijskog vremena utakmice sa Slovacima u Gelzenkirhenu za 1:1. Već u prvom minutu produžetka Hari Kejn je potpisao pobjedu Ostrvljanja, tako da je bez nagrade ostala dobra igra Milana Škrinijara i drugova i pogodak Ivana Štranca.

Kako su Englezi igrali danas i kako uostalom igraju na cijelom šampionatu najbolje govori podatak da je evrogol Belingema u 5. minutu sudijskog dodatka bio njihov prvi šut u okvir gola na meču!

Treba međutim da se piše o Slovacima, reprezentaciji sa samo tri fudbalera iz Liga petice, od kojih je golman Martin Dubravka rezerva u Njukaslu. Italijan Franćesko Kalcona i njegovi izabranici su pokazali da pobjeda nad Belgijom u prvom kolu nije bila slučajna i da ne igraju imena već srce.

Kako drugačije opisati nebeski skok tridesetsedmogodišnjeg veziste Juraja Kucke, čime je odložio loptu Davidu Strelecu, ovaj proigrao Štranca koji je postigao prvi gol na meču u 25. minutu, svoj ukupno treći u četvrtoj utakmici na šampionatu.

Slovački Sokoli su praktično 70 minuta bili opasniji pred protivničkim golom. Već u 6. minutu lijevi bek Fejenorda, David Hančko, šutirao je po zemlji tik pored dalje stative.

Šest minuta kasnije Englezi su imali sreće. Lukaš Haraslin je u kontranapadu ušao u kazneni prostor, ali ga je izbokirao Mark Gej, loptu je potom Kieran Tripije napucao pravo u Haraslina, srećom po Albion, ista je završila van terena.

Englezi u prvom poluvremenu nisu upisali ni jedan šut u okvri gola rivala! To im se prvi put dogodilo na velikim takmičenjima još od četvrtfinala Svjetskog prvenstva 1986. godine protiv Argentine, poznatom po Božjoj ruci, Dijega Armanda Maradone.

Kao da su prioritet Ostrvljanima bile neke druge stvari, pa su tako za samo 17 minuta “požutjeli” Gej, Kobi Maino i Belingem, što su najbrže zarađena tri žuta kartona na evropskim šampionatima u poslednje 44 godine.

Tek kada je Slovacima počelo da ponestaje snage, Sautgejtovi izabranici su preuzeli inicijativu. U 51. minutu su i postigli gol, ali je isti poništen na signalizaciju iz VAR sobe jer se strijelac Fil Foden nalazio u ofsajdu.

Foden je u 77. minutu iz slobodnog udarca dobro centrirao, Kejn glavom šutirao pored stative.

Samo četiri minuta kasnije bomba Deklana Rajsa sa preko 25 metara pogodila je stativu, Kejn u padu “šrepnel” nije uspio da smjesti u mrežu.

Ipak, kao što je mnogo puta tokom prošle sezone spašavao Rel Madrid, tako je Belingem u petom minutu sudijske nadoknade vremena spasio Englesku i Sautgejta. Kajl Voker je izveo aut, Gej, kako to vole da kažu fudbaleri, “preglavao”, a Belingem makazicama “pocijepao” mrežu iza Dubravke.

Pogodak dvadesetjednogodišnjaka je najkasnije postignut gol Engleske na kontinentalnim šampionatima (94,34 minut), već je napisano, iz prvog šuta u okvir gola jednog od favorita za osvajanje titule.

Nisu Slovaci mogli da se oporave od tog šoka. Tek što je počeo produžetak Kejn je glavom, na asistenciju Tonija, preokrenuo rezultat. Napadač Bajerna je tako na najbolji način krunisao obaranje rekorda Pitera Šiltona po broju utakmica u dresu Gordog albiona. Kejn ih sada ima 79, jedan više od legendarnog golmana.

Slovaci su nakon toga ostali bez “goriva”, ali je Petar Pekarik u 105. minutu imao šansu da izjednači. Imao je i Toni u 120. minutu priliku da uveće prednost Engleza, ali je neometan sa ivice šesnaesterca šutirao preko prečke.

Englezi će u četvrtfinalu, naredne subote igrati sa Švajcarcima.

Večeras od 21 sat u Kelnu svoj meč osmine finala igraju Španija i Gruzija.