EURO 2024 / ČETVRTFINALE

ENGLESKA – ŠVAJCARSKA 1:1 – pen. 5:3 Pikford odveo Albion u polufinale

Ni treći meč četvrtfinala Evropskog prvenstva u Njemačkoj nije riješen u regularnih 90 minuta. Engleska i Švajcarska su odigrale 1:1, a tek nakon jedanaesteraca Gordi albion je napredovao u polufinale – 5:4.

Kako to obično bude u penal ruletu u heroja je izrastao golman Džordan Pikford koji je u drugoj seriji pročitao loš udarac Manuela Akandžija. Štoper Sitija je uhvatio kratak i spor zalet i omogućio čuvaru mreže Evertona da izraste u heroja.

Hladnokrvni su bili u reprezentaciji Tri lava Skot Palmer, Džud Belingem, Bukajo Saka, Ajvan Toni i Trent Aleksander-Arnold. Timu Murata Jakina je uzalud bila sigurnost i smirenost prekaljenih Fabijana Šara, Đerdana Šaćirija i dvadsettrogorišnjeg Zekija Amdunija. Zastali su Švajcarci, korak od istorijskog plasmana, prvog polufinala na Euru.

Kakav su meč odigrali Ostrvljani i Crvenokrstaši najbolje govori podatak da je prvi šut u okvir gola upućen u 51. minutu. Daleko je to bilo međutim od opasnosti, pošto je Bril Embolo iz mrtvog ugla šutirao mlako, iz okreta, pravo u Pikforda.

Snažni napadač Švajcarske je u 57. minutu zaplivao u kaznenom prostoru rivala na dugu loptu, ali nije mogao dobro da je zahvati glavom.

Kao da je bila to najava onoga što će se desiti u 75. minutu, kada je nakon odlične kombinacije na desnoj srtani, Dan Endoj ubacio loptu na dva metra, a Embolo bio naprisebniji pred golom Engleza.

Radost fudbalera iz zemlje sira i čokolade je međutim trajala samo pet minuta, pošto je Saka sa desne ivice šesnaesterca pronašao trajektoriju do dalje stative i gola za 1:1.

U 5. minutu produžetaka Deklan Rajs je sa distance opasno tukao, Jan Zomer odbranio. Sedam minuta kasnije Belingem je plasirao preko bloka, lako je to bilo za golmana Intera.

Šaćiri je u 117. minutu pokušao direktno iz kornera da matira Pikforda – pogodio je mjesto gdje se spajaju prečka i stativa.

Amduni je dva minuta kasnije poslao “bombu”, golman Engleske odbio. To je bilo ujedno poslednje uzbuđenje na meču u Dizeldorfu prije jedanesteraca.

Englezi će u polufinalu igrati sa pobjednikom duela Holandija – Turska, koji je na programu od 21 sat. U drugom polufinalu sastaće se Španija i Francuska.