EREDIVIZIJA

Filipsovci slave prvu titulu u poslednjih šest godina

Fudbaleri PSV Ajndhovena, dva kola prije kraja Eredivizije, osigurali su titulu prvaka Holandije.

Filipsovcima je ovo prva titula nakon šest godina čekanja a ukupno 25. u klupskoj istoriji.

PSV je duže na titulu čekao samo u periodima od 1963-1975, 1978-1986. i 2008-2015.

Do nove “zvjezdice” PSV je došao pobjedom nad Spartom iz Roterdama, rezultatom 4:2.

Nije dobro počelo na Filips stadiona, poveli su gosti preko Metinja u 8. minutu, ali je domaćin vrlo brzo stigao do preokreta, već posle 26 minuta igre je bilo 2:1.

Djelovalo je da će PSV ipak lako do pobjede, ali je Olivije Boskalji postavio glavu posle udarca jednog od igrača Sparte i preusmerio loptu u gol, igrala se potpuno otvorena utakmica.

Vratio je Boskalji to u drugom poluvremenu i ponovo doveo tim iz Ajndhovena u vođstvo u 67. minutu, a Džordan Teze je 11 minuta kasnije potvrdio titulu PSV-u.

Filipsovci sada imaju 87 bodova, 12 više od Fejenorda.

Dominirala je ekipa Petera Boša ove sezone, slavila na prvih 17 utakmica…

Prvi put je PSV izgubio bodove 21. januara u 18. kolu, kada je remizirao sa Utrehtom (1:1), isti rezultat je bio i u 20. protiv Ajaksa u Amsterdamu, a na Filips stadionu mu je odolio samo Fejenord (2:2).

Jedini poraz je PSV je pretrpio na gostovanju NEC-u (3:1), ali tada je pitanje prvaka praktično bilo riješeno.

PSV je dao čak 107 golova na 32 utakmice u šampionatu, prosječno 3,34 po utakmici, a primio je svega 19. U oba ta parametra je ubjedljivo najbolji u ligi.

Prvak Holandije je prošao i u osminu finala Lige šampiona u grupi sa Arsenalom, Seviljom i Lansom, a u prvoj nokaut rundi je ispao od Borusije Dortmund nakon 1:1 u Ajndhovenu i 2:0 u Dortmundu.