PREMIJER LIGA / 38. KOLO

Foden za 20 minuta ugasio nade Arsenala i krunisao Siti četvrti put u nizu, uspješan oproštaj Klopa

Tinjala je nada fudbalera Arsenala da mogu vratiti titulu Premijer lige u svoje vitrine po prvi put još od 2004. godine. Međutim, Mančester siti ugasio je te nade za samo 20 minuta današnje utakmice protiv Vest Hema.

Građani su slavili protiv Čekićara sa 3:1 i tako osigurali četvrtu uzastopnu titulu šampiona Engleske i tako postali prvi klub koji je to učinio. Ovo je jubilarna 10. titula Sitija u Premijer ligi.

Za samo 18 minuta nokautiran je bio tim Dejvida Mojesa, a zaslužan je bio Fil Foden, momak koji je juče proglašen za najboljeg igrača sezone u Premijer ligi.

Manje od dva minuta je trebalo Sitiju da probije goste iz Londona. Fenomenalno je šutirao Foden sa ivice kaznenog prostora, a Alfonso Areola je ostao potpuno nemoćan. U 18. minutu bilo je jasno da Siti lagano plovi ka titulu. Džeremi Doku je ubacio loptu po zemlju u kazneni prostor gostiju, a Foden je precizno spakovao u mrežu.

Malo nade za Arsenal probudilo se u 42. minutu kada je Mohamed Kudus prelijepim golom iz makazica smanjio na 2:1. Ipak, sve je bilo jasno poslije gola Rodrija u 59. minutu. Građani su tako poslije velike borbe tokom cijele sezone osigurali titulu.

Tobdžije su popustile pod pritiskom. Pozitivna atmosfera vladala je na Emirejtsu prije meča, navijači su vjerovali da bi Vest Hem mogao da otkine makar bod Sitiju, a pobjeda nad Evertonom je već bila upisana. Ispostavilo se da se dogodila samo pobjeda nad Karamelama i to jedva – 2:1.

Prije svega energija na stadionu Arsenala opala je nakon dva brza gola Sitija, a u 40. minutu Idrisa Geje je golom iz slobodnog udarca dodatno spustio atmosferu na Emirejtsu.

Samo tri minuta kasnije Takehiro Tomijasu izjednačio je 1:1 na asistenciju Martina Odegarda.

Ipak, uspjeli su pobjedom da se oproste od ove sezone Premijer lige u kojima im je opet zamalo iskliznula titula. U 89. minutu poslije velike greške defanzive Evertona, pogodio je Kai Haverc.

Na Enfildu bilo je jako emotivno. Navijači Liverpula spektakularnom koreografijom priredili su oproštaj Jirgenu Klopu koji je sve to sa suzama u očima ispratio. Njemac je danas posljednji put sa klupe predvodio Redse.

Pitanje pobjednika riješeno je u prvom poluvremenu, ali Liverpul se mučio sve do 28. minuta kada je Nelsonu Semedu pokazan direktan crveni karton zbog neopreznog starta nad Aleksisom MekAlisterom.

Samo šest minuta kasnije upravo je Argentinac doveo u vođstvo svoj tim, a u 40. minutu prednost Liverpula duplirao je Džarel Kvansa kojem je to drugi uzastopni gol.

Iako su u jednom dijelu sezone izgledali izgubljeno fudbaleri Čelsija u finišu su uhvatili pravu formu i obezbijedili šesto mjesto koje naredne sezone vodi u Evropu. Plavci su danas sa 2:1 bili bolji od Bornmuta.

Duel je obilježio spektakularan gol Mojsesa Kaiseda sa centra terena u 17. minutu kojim je Kolumbijac doveo u prednost svoj tim. Na 2:0 je povećao Rahim Sterling u 48. minutu, a samo minut kasnije konačan rezultat postavio je Benoa Badijašil autogolom.

I pored današnjeg trijumfa na gostovanju Brajtonu, 2:0, Mančester junajted ostao je van zone Evrope makar kada je Premijer liga u pitanju. Posljednju šansu da izbore evropska takmičenja Erik ten Hag i njegova ekipa imaće u finalu FA Kupa protiv Mančester sitija.

Crveni đavoli probili su bedem Galebova u 73. minutu. Jedna duga lopta preskočila je cijelu odbranu Brajtona došla do Dioga Daloa, a Portugalac je sigurno pogodio.

Trijumf je potvrdio Rasmus Hojlund u 88. minutu.

Povratnik u Ligu šampiona, Aston Vila, ponižena je na gostovanju Kristal Palasu – 5:0.

Dvojac Palasa Žan-Filip Mateta i Ebereči Eze potpuno je izdominirao. Francuz je postigao tri, a Englez dva gola.

U 9. i 39. minutu Mateta je načeo Lavove iz Birmingema. Na 3:0 povećao je Eze u 54. minutu. Poker je kompletirao Mateta devet minuta kasnije, a konačnih 5:0 i petardu u mreži Robina Olsena potpisao je Eze.

Zanimljivo je bilo i na ostalim utakmicama. Njukasl je slavio na gostovanju Brentfordu sa 4:2.

Svrake su u prvom poluvremenu bukvalno samljele Pčele. Reviju golova u 21. minutu otvorio je Harvi Barns. Prednost Njukasla je duplirana u 36. minutu, a strijelac je bio Džejkob Marfi. Manje od 120 sekundi kasnije Aleksander Isak je povisio na visokih 3:0.

Nadu domaćima vratio je Vitali Janelt u 48. minutu. Joane Visa u 70. minutu smanjio je na samo 3:2, ali je Bruno Gimaraeš sedam minuta kasnije sve riješio.

Poslije slobodnog udarca, lopta je došla pravo na nogu Brazilca koji ju je iz neposredne blizine rutinski pospremio u mrežu.

Luton, Barnli i Šefild junajted, trojac koji ispada, porazima je ispraćen u Čempionšip.

Luton je sa 4:2 na svom terenu poražen od Fulama. Barnli nije mogao ni do boda na svom terenu protiv Notingem Foresta (2:1), dok je Šefild junajted poražen od Totenhema (3:0) i tako ovu sezonu završio sa čak 104 primljena gola što je apsolutni negativni rekord.

Arsenal – Everton 2:1