EURO 2024 / GRUPA D

Francuzi daleko od pete brzine, Austrija nagazna mina prvenstva

Embape je dao gol, ali i promašio nekoliko šansi, Foto: IMAGO/Eibner-Pressefoto/Bahho Kara/IMAGOSPORT/PIXSELL

Francuska je otputovala za Njemačku kao prvi favorit za osvajanje pehara na tekućem Evropskom prvenstvu, ali Didijeu Dešanu je nakon remija sa Poljacima (1:1) jasno da je njegov tim daleko od šampionske forme.

Tromi, neprecizni, nedovoljno brzi su Francuzi u protekla tri meča grupne faze, ali su opet bez većih problema prošli, mada kao drugoplasirani! Jer, hit grupe D je Austrija – pobijedila je Holandiju 3:2 i poslala “lale” u nokaut fazu sa tek treće pozicije.

Iako je meč bio bez rezultatskog značaja za Poljake, popularni “Bijeli orlovi” su odvažno i sa velikim motivom ušli u utakmicu protiv svjetskog vicešampiona – zaprijetili su već u 5. minutu preko Pjotra Zjelinskog.

Uzvratila je Francuska, nakon prodora Osmana Dembelea, na loptu je naletio Teo Ernandez, ali je Lukaš Skorupksi bio na nivou.

Hrabri Poljaci opet prijete u 14. minutu preko mladog Kacpera Urbanskog koji poslije kornera šutira pravo u Majka Menjona, dok sa druge strane kontranapad “Galskih pjetlova” nije realizovao Dembele, opet je Skorupski bio uspješniji.

Najbolju šansu Poljaci su imali preko svog najboljeg fudbalera – Roberta Levandovskog. Sa desetak metara glavom je gađao drugi ugao i poslao loptu nekoliko centimetara pored stative.

Francuzi su u samom finišu dodali gas, posebno su ubrzali Kilijan Embape i Bredli Barkola, ali kapiten Francuske u dva navrata nije uspio da pronađe put do mreže – Skorupski je u prvom poluvremenu sve brani što je oduševilo Poljake i natjeralo ih na maštu putem profila na društvenim mrežama.

Pokušaji Embapea nastavili su u 4. minutu drugog poluvremena, dva puta je zaprijetio za 60 sekundi – u prvom navratu mu je odbranio Skorupski, drugi pokušaj nije bio toliko precizan.

Superbrzi Dembele je u 55. minutu za korak bio brži od Jakuba Kiviora, srušio ga je Poljak, odmah bio svjestan da je skrivio jedanaesterac, a odgovornost preuzeo Embape i konačno “probio” Skorupskog za prvi gol francuskog asa na Evropskom prvenstvu ikada!

Mbappes family member spooted in the celebrating crowd!
byu/CreativeQuests insoccer

Dugo se čekalo da Poljaci nešto naprave u drugom poluvremenu. Levandovski je umalo kaznio neporeznog Čuamenija, oduzeo mu loptu, ali nije na pravi način šutirao, doduše iz velike udaljenosti.

A, onda neporezni Dajo Upamekano, koji je u prošloj sezoni mnogo koštao minhenski Bajern, skrivio je jedanaesterac nad Karlom Šviderskim. Sudija se u startu nije oglasio, srećom jeste VAR, jer je kontakt bio očigledan – Levandovskom je udarac prvo odbranio Menjon, ali je sa obje noge bio van gol-linije, ponovio je iskusni napadač Barselone jedanaesterac i pogodio!

Austrijanci igraju sjajano na prvenstvu, Foto: PIMAGO/O.Behrendt/ImagoSport/PIXSELL

Igrao se 6. minut kada su Austrijanci stigli do prednosti, auto-golom, već sedmim na tekućem turniru. Rekord je 11 sa prethodnoh Evropskog prvenstva. Loptu u svoju mrežu sroveo je Donijel Malen nakon što je probio desni bok Holanđana Aleksander Pras i ubacio oštru loptu koju ofanzivac Holanđana klizećim startom nespretno sprovodi u mrežu.

Mogao je Malen da se iskupi u 23. minutu poslije izvrsne asistencije Rajndersa, sam je izašao pred golmana, ali je očajno šutirao…

Imala je Holandija posjed, ali Ronald Kuman nije bio zadovoljan žustrinom svojih izabranika, pa je već nakon pola sata izveo iz igre Džojia Vermena, a priliku je dobio Ćavi Simons.

Ipak, najbolju šansu do odlaska na odmor imali su Austrijanci, kada je u 38. minutu Marko Arnautović promašio cijelu loptu koja se brzo rotirala u vazduhu nakon bloka jednog od holandskih fudbalera – pribran je bio golman Bart Verbrugen.

Holađani su poentirali nakon samo minut i po igre u drugom poluvremenu – strijelac je Kodi Gakpo. Bila je to savršena kontra “lala” koju je ubrzao Ćavi Simons, a Liverpulov as se u prijemu oslobodio rivala i desnom nogom hirurški precizno pogodio nebranjeni dio mreže Benca.

Školskom akcijom u 59. minutu Austrijanci stižu do nove prednosti – Marsel Sabicer je lansirao Florijana Griliča koji vrhunski centrira, a Romano Šmid snažno, u padu, glavom pogađa nebranjeni dio mreže, loptu je dotakao i Stefan de Fraj, ali bez obzira na to, “bubamara” bi završila u mreži Holanđana

Opet je Kuman gurnuo u vatru svog džokera Vuta Veghorsta koji je iz prvog kontakta sa loptom nebeskim skokom asistirao Memfisu Depaju za 2:2. Sudija je nakratko prekinuo slavlje “desetke” Holandije, singalizirajući igru rukom, ali se na usporenom snimku vidjelo da je sve čisto i slavlje Holanđana moglo je da se nastavi.

Festival golova se ubrzo nastavio u Berlinu kada je Marsel Zabicer majstorskom realizacijom zatresao protivničku mrežu i tako kazni očajno postavljenu odbranu rivala – Baumgartner je bio asistent.

Holandija je i treći put mogla da poravna rezultat, ali je glavom sa desetak metara preko gola šutirao Veghorst.