Fulam spriječio Ganerse da 2023. godinu završe na vrhu, Pijevci kljucnuli Trešnjice

Fudbaleri Arsenala su imali priliku da 2023. godinu okončaju na vrhu Premijer lige, ali su poražni na gostovanju gradskom rivalu Fulamu sa 1:2.

Tobdžije su povele već u 5. minutu iz kontranapada. Golman David Raja je spustio loptu rukom, Gabrijel Martineli prošpartao lijevom stranom, ušao u kazneni prostor, ciljao dalji ugao, Bernd Leno paradom odbranio, ali je lopta pala pravo na nogu Bukaja Sake, koji se iznenadio. Reprezentativac Engleske je međutim bio toliko blizu golu da je lopta od njegove noge mogla samo u mrežu.

Bio je to 10. gol Sake u londonskim derbijima, po čemu je drugi najbolji igrač u dobi do 23 godine. Rekorder je Hari Kejn sa 15 golova. Saka je iza sebe ostavio Džermejna Defoa, koji je postigao devet golova u londonskim derbijima prije nego što je napunio 23 godine, dok su Bejl, Dele Ali, Hartson i Martineli po osam puta do tog perioda života tresli mreže londonskih rivala.

Kolibari su izjednačili u 29. minutu. Kelvin Besi je klizećim startom osvojio loptu na centru, predao je bivšem igraču Arsenala, Vilijanu koji je na lijevoj strani odložio Tomu Kjerniju, Škot oštro, po zemlji, poslao na suprotnu stranu peterca, gdje je Raul Himenez zakucao u gol.

Bio je to četvrti gol Meksikanca u poslednja četiri kola. Prethodno je u 50 mečeva postigao isti broj golova.

Izabranici Marka Silve su potpuno preokrenuli rezultat nakon pravog karambola u kaznenom prostoru gostiju u 60. minutu. Vilijan je izveo korner, Žoao Palinja glavom pogodio Deklana Rajsa, od koga se lopta odbila u gužvu gdje je štoper Arsenala Gabrijel napucao svog saigrača, Tomijasua, nakon čega se fudbalski rekvizit odbio pod noge Bobiju de Kordova Ridu, a Jamajčaninu nije bilo teško da je pošalje u gol.

Bio je to četvrti gol koji su Ganersi primili nakon kornera u poslednjih šest mečeva, dok su u prvih 14 kola Premijer lige primili samo jedan gol poslije ubacivanja lopte iz ugla.

Fulam je inače prekinuo niz od 26 mečeva u kojima nisu trijumfovali kada su prvi primili gol. Prije Arsenala su okrenuli Lids u oktobru 2022. godine.

Sa druge strane, Tobžije su prvi put nakon prvog dana 2022. godine izgubile meč u kojem su povele. Nakon poraza pomenutog dana od Mančester Sitija fudbaleri Arsenala su vezali 48 mečeva u kojima nisu gubili kada su prvi postizali gol.

Ekipa Mikela Artete već treći meč ne zna za pobjedu, dok je Fulam prekinuo ni od tri vezana poraza u Premijeršipu.

U drugom i poslednjem meču poslednjeg dana 2023. godine u Premijer ligi, Totenhem je na svom stadionu savladao Bornmut sa 3:1.

Pijevci su poveli u 9. minutu. Čuvar mreže Trešnjica, Neto, loše je ispucao loptu po zemlji, pravo do Rodriga Bentankura na centru, Urugvajac je dodao do Đovanija Lo Selsa, Argentinac proslijedio Pape Matar Saru, Senegalac se našao u otvorenoj poziciji za šut i sa ivice šesnaesterca je po zemlji poslao u donji lijevi ugao.

Oba tima su igrala otvoreno u prvom poluvremenu, ekipa Andonija Iraole imala je svoje šanse, najbolju u sudijskoj nadoknadi vremena prvog dijela igre Dominik Solanke, kada je pogodio prečku.

Jaka kiša, u jednom momentu i grad padali su na startu drugog poluvremena, a sa njima su se pojačavali napadi Bornmuta. Gosti su propustili nekoliko prilika da stignu do izjednačenja, a kazna je stigla u 72. minutu. Lo Selso je spoljnom uposlio Sona na lijevom boku, Koreanac odapeo „strijelu“ koja je od suprotne stative završila u mreži za dupliranje vođstva Mamuza.

U 80. minutu mat u tri poteza. Emerson Rojal je na desnoj strani uposlio Brenana Džonsona, ovaj centrirao na peterac odakle je Rišarlisom rutinski matirao Neta za 3:0.

Lijepu akciju počasnim golom su četiri minuta kasnije krunisali gosti. Filip Biling i Markus Tavernije su dobro kombinovali, zatim je brat kapitena Rendžersa, Džejmsa Tavernijea kao na tacni ostavio loptu Aleksu Skotu koji je po zemlji poslao u lijevi ugao.