LIGA EVROPE

Galata pao u paklu Letne, Obamejang rekorder

Galatasaraj nije preživio u paklu Letne, iako je donio u Prag minimalnu zalihu (3:2), pošto je Sparta slavila sa ubjedljivih 4:1 i plasirala se u osminu finala Lige Evrope.

Sparta je već u 8. minutu anulirala prednost Galate iz prvog meča. Nakon kombinovanja na sredini terena, Kai Kairinen je “lansirao” Anhela Presijada, a Ekvadorac “potkopao” loptu preko iskusnog Fernanda Muslere za 1:0.

Samo osam minuta kasnije, Dris Mertens je ubacio loptu iz “slobodnjaka” u srce šesnaesterca, Dejvison Sančez šutirao glavom, golman Peter Vindal, uz pomoć prečke odbio, ali je na pravom mjestu bio Abdulkerim Bardakči i takođe glavom, izjednačio.

Osvajač Kupa UEFA iz 2000. godine sa igračem manje je odigrao poslednjih 20 minuta utakmice, pošto je Kan Ajhan zbog oštrog starta nad Lukašom Haraslinom zaradio direktan crveni karton. Engleski sudija Entoni Tejlor je prvo pokazao žuti karton, ali je nakon poziva iz VAR sobe i gledanja snimka pokazao put u svlačionicu turskom lijevom beku.

Sparta je nakon toga krenula svim silama ka golu gostiju. Indrit Tući je u 74. minutu na ubacivanje Jaroslava Zelenjija, glavom donio prednost češkom prvaku.

Albanac se šest minuta kasnije našao u ulozi asistenta, dok je u osminu finala klub iz Praga poslao Haraslin preciznim udarcem po zemlji sa lijeve strane u suprotni ugao u 80. minutu.

Okan Buruk je zatim ubacio u igru sve napadače ne bi li izborio prdožetke. Umjesto toga, sijevnula je kontra ekipe Brajana Priskea, koju je rutinski završio Jan Kuhta za konačnih 4:1 i pun sjaj ekipe iz Zlatnog grada.

U drugom poluvremenu je do prolaska stigao i Marsej protiv Šahtjora (3:1).

Šampion Ukrajine je stigao do prednosti pogotkom Georgija Suakova u 13. minutu iz jedanaesterca koji je skrivio Žonatan Klaus.

Poravnao je Pjer-Emerik Omabejang u 23. minutu i tako postao najbolji strijelac u istoriji Lige Evrope sa 31. golom.

Gabonac je rutinski zatresao mrežu sa lijeve strane na asistenciju Amina Arita, dok je u 74. minutu spustio loptu Ismaili Saru, a ovaj je sa pet metara “poklopio” iz sve snage i donio nekadašnjem prvaku Evrope rezultat koji ga vodi dalje.

Konačnih 3:1 postavio je Žofri Kondogbija u 81. minutu, nakon loše reakcije golmana Dmitra Rižnjuka, ali i cjelokupne odbrane Šahtjora poslije prekida.

Sporting je na svom stadionu remizirao sa Jang Bojsom (1:1), ali je prošao dalje zahvaljujući trijumfu iz prvog meča od 3:1.

Domaće je u prednost doveo Viktor Đekereš u 13. minutu, udarcem sa oko 13 metara. Švedski reprezentativac u 57. minutu nije realizovao jedanaesterac, odnosno njegov udarac je odbranio David fon Balmos.

Konačnih 1:1 postavio je Silver Ganvoula iz jedanaesterca u 84. minutu.

Frajburg – Lens 3:2pp 2:2 (0:2) – prvi meč 0:0