Siti lovi svoj najveći san i evropski trofej nakon 53 godine

Mančester siti više od jedne decenije uporno pokušava da ostvari svoj najveći san i po prvi put postane šampion Evrope.

U međuvremenu je sedam od ukupno devet engleskih titula osvojio od 2012. do danas, uz šest trofeja Liga kupa te po tri FA kupa i Komjuniti Šilda.

U subotu će sastav Pepa Gvardiole imati drugu priliku, ovog puta protiv Intera u Istanbulu (21:00).

POVREDA DE BRUJNEA I KOŠMAR U PORTU

Prvu su Građani propustili 2021. godine na Dragau u Portu. I tada je, baš kao i sada, Siti bio favorit u engleskom finalu protiv Čelsija. Međutim, završilo se neslavno za klub sa Itihada.

Mejson Maunt je smrtnim pasom presjekao odbranu Sitija, a Kai Haverc uspio da prođe istrčalog golmana Edersona i pogodi u 42. minutu za, ispostaviće se, pobjedu i drugu titulu evropskog prvaka za klub sa Stemford Bridža.

Utakmicu je obilježila i povreda prvog dirigenta Građana – Kevina De Brujnea. On se sudario sa Antoniom Rudigerom, nakon čega je, uz evidentnu masnicu ispod lijevog oka, morao da napusti teren.

Bez njega Gvardiolin orkester izgubio je magiju u polju, što je rezultiralo bolnim porazom u Portugalu.

JEDINI EVROPSKI TROFEJ IZ 1970.

Ono što je malo poznato jeste da Mančester siti ima jedan osvojeni evropski trofej. Doduše iz 1970. godine, kada je podigao trofej tadašnjeg Kupa pobjednika kupova.

Tada je ekipa Džoa Mersera u prvom kolu takmičenja eliminisala Atletik Bilbao, uz pobjedu 3:0 i remi 3:3 sa ponosom Baskije. Potom je engleski sastav u narednom kolu razbio belgijski Lirs sa ukupnih 8:0 (3:0, 5:0).

U četvrtfinalu suparrnik je bila portugalska Akademika, koju je Siti slomio tek u produžetku – 0:1.

Polufinalni rival bio je Šalke. Njemački predstavnik slavio je u Gelzenkirhenu 1:0, golom Reinarda Libuda u 76. minutu. Međutim, Siti je u revanšu bio goropadan – 5:1, uz dva gola Nila Janga u 22. i 28. minutu, dok su se po jednom u strijelce upisali Majk Dojl u 8, Fransis Li u 50. i Kolin Bel u 81. minutu.

Istovremeno, poljski Gornik iz Zabžea je eliminisao Romu u drugom polufinalu i zakazao dvoboj sa engleskim predstavnikom.

Finale je odigrano 29. aprila na Prater stadionu u Beču. Odmah u 12. minutu Jang je donio prednost Sitiju. Potom je na 2:0 povisio Li golom iz penala u 43. minutu, čime je svoj tim približio istoriji. U nastavku je Stanislav Osližlo smanjio rezultat u 68, a nebeskoplavi iz Mančestera osvojili Kup pobjednika kupova.

Ovog puta, 53 godine kasnije, Siti ima priliku za drugi evropski trofej i to onaj najveći.

MANČESTER UGROŽAVA MILANO

Milano je jedini grad koji ima dva šampiona Evrope – Milan i Inter. Rosoneri su sedam puta bili na vrhu, a Nerazuri tri do sada, što je ukupno 10 ušatih pehara u srcu Lombardije.

Ranije su taj rekord mogli da ugroze Atletiko Madrid i Totenhem, ali su gubili svoja finala, pa su Madrid i London ostali na po jednog osvajača – Real i Čelsi.

14
Ko osvaja Ligu šampiona?

Ovog puta Siti bi eventualnom pobjedom u finalu promijenio evropsku mapu u toj disciplini i smjestio Mančester rame uz rame sa Milanom.

Junajted je tri puta vladao Evropom – 1968, 1999. i 2008, pa bi mu se gradski rival pridružio ukoliko preskoči posljednju prepreku.

Jasno, sa druge strane upravo Inter predstavlja branu na tom putu engleskog šampiona, koji lovi trostruku krunu, budući da je osvojio prvenstvo i FA kup ove sezone.