GRCI IZGORJELI U PAKLU TBILISIJA

Gruzija prvi put u istoriji na Evropskom prvenstvu

Južnoamerička, frenetična, atmosfera večeras je viđena na krcatoj Dinamo Areni u Tbilisija. U tom paklu su izgorjeli fudbaleri Grčke, a istorijski, prvi, plasman na Evropsko prvenstvo ostvarila je selekcija Gruzije.

Ovoga ljeta Gruzija će se naći u grupi F na prvenstvo Evrope, a rivali će joj biti Turska, Češka i Portugal. Večeras je poslije 120 minuta rovovske borbe bilo 0:0, a pobjednik je odlučen poslije penal serije u kojoj je Gruzija bila bolja rezultatom 4:2.

Bila je ovo prava bitka na terenu, tvrd meč, u kojem su oba tima prije svega brinula o odbrani svog gola. U prilog tome govori činjenica da smo prve šanse na obje strane vidjeli tek u produžecima.

Grci su u 102. minutu bili jako blizu gola. Konstantinos Cimikas je centrirao iz kornera, a glavom je pokušao Konstantinos Mavropanos, ali je njegov udarac zaustavila prečka. Samo tri minuta kasnije veliku priliku imala je i domaća ekipa.

Sa nekih pet-šest metara šutirao je Zuriko Davitašvili, ali je nekako refleksno odbranio Odiseas Vlahodimos.

Penali su, kao i uvijek, bili prava igra živaca, a delirijum je nastao već poslije prve serije nakon koje je Gruzija vodila sa 1:0 s obzirom da je za njih precizan bio Giorgi Kočorašvili, dok je kapiten Grčke Anastasios Bakasetas bio neprecizan.

U drugoj seriji precizni su bili Zuriko Davitašvili i Georgios Masuras. Muk na Dinamo Areni nastao je poslije treće serije. Jako neprecizno je svoj penal izveo Georges Mikautadze, dok je na drugoj strani precizan bio Andreas Buhalakis za potpuno poravnanje.

Ipak, već u narednoj seriji Gruzija je mogla da osjeti miris Evropskog prvenstva. Prvo je pogodio Laša Dvali, a onda je Georgio Đakumakis promašio te tako omogućio meč loptu Niki Kvekveskiriju koji je objeručke to prihvatio i poslao svoju državu na prvo, istorijsko, Evropsko prvenstvo.