CRNA GORA - GRUZIJA 1:3

Gruzija se u Podgorici nabildovala za EURO – Crna Gora mora mnogo bolje

Janković i Kvarachelija, Foto: Dejan Lopičić / Lob sport

Mart je bio dobar, jun- loš. Crnogorska fudbalska reprezentacija poražena je i u drugom prijateljskom meču ovog ciklusa – Gruzija, učesnik predstojećeg Evropskog prvenstva, slavila je pod Goricom sa ubjedljivih 1:3.

Ponovo je tim Roberta Prosinečkog, baš kao i u Briselu, odigrala meč sa mnogo oscilacija. U prvom poluvremenu skoro bezopasna, u nastavku, kada je ušao Stevan Jovetić življa i angažovanija. Mada i Gruzija, predvođena Kvičom Kvarcahelijom, pokazala je da ima kvalitet i sigurno će dostojno braniti boje svoje zemlje na predstojećem turniru u Njemačkoj.

Mršavo izdanje “Hrabrih sokola” u prvih 45 minuta, u prilog tome govori i činjenica da je Crna Gora prvi i jedini put zaprijetila u 40. minutu kada je Nikola Krstović, poslije “duplog-pasa” sa Stefanom Mugošom, šutirao sa distance, ali je bez problema to odbio golman Valensije Giorgi Mamardašvili.

Za sve ostalo pitala se Gruzija, koja je od prvog minuta lako kroz pas igru dolazila do našeg gola. Najava da će gosti brzo povesti pod Goricom je 10. minu kada je Milan Mijatović brilijantnom paradom zaustavio pokušaj Georgesa Mikutadzea. Međutim, upravo iz tog kornera naš tim prima gol – visoki Giorgi Gvelesaini je glavom prebacio loptu na drugu stativu gdje se, usamljen kao duh, “pokolonio” Otar Kitešvili za 0:1.

Kviča Kvarachelija je demonstrirao klasu, poput majstora sa petoparca u nekoliko navrata – tehnika pasa, osjećaj za prostor, pregled igre sve ima budući as Pariz Sen Žermena, a dva puta je bio i blizu pogotka. U 14. minutu zaustavio ga je požrtvovanim klizećim startom Meldin Drešković, da bi ofanzivac Napolija u 29. minutu izveo “slobodnjak” tik pored stative, preko dva zida – crnogorskog i gruzijskog.

U 33. minutu je 0:2. Upravo je Kvarchelija na 30-ak metara primio loptu okrenut licem ka golu, neshvatljivo je ispao Marko Bakić, a lider gostujućeg tima to iskoristio savršenom loptom “pocijepavši” liniju Dreškovića i Slobodana Rubežića – najlakši dio poslao ostao je Mikutadzeu koji ne griješi.

Na poluvremenu je Robert Prosinečki “lansirao” Stevana Jovetića, a od trenutka kada je as Olimpijakosa ušao u igru Crna Gora je dobila neophodni kiseonik, svježinu, samim tim i igru. Upravo je Jovetić zaprijetio udarcem sa distance, na drugoj strani je bilo opasno kada je ispao Drešković, a Kvarachleija šutirao u bliži ugao Mijatovića – nije se dao prevariti naš golman.

U 62. minutu sportsko lukavstvo Jovetića umalo je rezultarialo pogotkom – vratili su Gruzini loptu našim igračima nakon prekide igre zbog povrede Mugoše, a Joveta brzo prebacio stranu gdje je usamljeni Milutin Osmajić morao bolje da reaguje – odbranio mu je Mamardašvili.

U 66. minutu delirijum, do tada uspavane publike na stadionu pod Goricom. Kombinovali su Jovetić i Mugoša, nakon duplog pasa napadača Inčona lider “Hrabrih sokolova” sa 15 metara iskosa precizno pogađa “malu mrežu” za svoj 36. pogodak u dresu nacionalnog tima.

Samo četiri minuta kasnije Gruzija je mogla da vrati +2. Rezervista Sandro Altunašvili je nakon kontranapada ubacio odličnu paralelu za Mikutadzea, ali brilijantni Mijatović je nadmurdio gostujućeg napadača!

Crna Gora je mogla i do izjednačenja u 78. minutu kada je Dušan Bakić glavom odigrao za Osmajića, a napadač Prestona poslao loptu preko gola, koju je dotakao i štoper Gruzije.

U 85. minutu Gruzija stiže do trećeg pogotka – pogodio je rezervista Budu Zivzivadze. Brzonogi Zuriko Davitašvili prebrz za snažnog Rubežića, ubacio je loptu u srce kaznenong prostora gdje se Zivzivadze najbolje snašao. Osjetno umoran Rubežić, vezao je dvije utakmice po 90 minuta nakon teške povrede koljena…

Majstorskim driblinzima Jovetić je u samom finišu utakmice mogao i do drugog pogotka, izbacio je iz igre dvojicu protivničkih defanzivaca, gađao prvi ugao, ali pogodio samo spoljni dio mreže.

Poslije pobjeda nad Bjelorusijom (2:0) i Sjevernom Makedonijom (1:0), uslijedila su dva poraza nakon kojih Prosinečki vjerovatno ima jasniju sliku ko može, a ko ne u septembru, kada kreću i prve takmičarske utakmice sa novim selektorom – mečevi Lige nacija.

CRNA GORA – GRUZIJA 1:3 (0:2)

PODGORICA – Stadion: Pod Goricom. Gledalaca: 3.500. GOLOVI: 0:1 Kiteišvili u 10, 0:2 Mikutadze u 33, 1:2 Jovetić 66, 1:3 Zivzivadze u 85. minutu. Sudija: Aleksandar Stavrev (S. Makedonija). Žuti kartoni: Marko Vukčević (Crna Gora)

CRNA GORA: Milan Mijatović, Marko Vukčević, Meldin Drešković (od 74. Igor Vujačić), Slobodan Rubežić, Andrija Vukčević, Edvin Kuč (od 46. Vladimir Jovović), Marko Bakić (od 74. Vukan Savićević), Marko Janković, Marko Vešović (od 59. Milutin Osmajić), Nikola Krstović (od 46. Stevan Jovetić), Stefan Mugoša (od 74. Dušan Bakić).
Selektor: Robert Prosinečki

GRUZIJA: Giorgi Mamardašvili, Giorgi Gvelesaini, Guram Kašia, Laša Dvali, Otar Kakabadze, Levan Šengelija (od 66. Giorgi Citaišvili), Otar Kiteišvili (od 50. Nika Kvekveskiri), Giorgi Kočorašvili (od 80. Anzor Mekvabišvili), Giorgi Čakvetadze (od 66. Sandro Altunašvili), Kviča Kvarachelija (od 80. Zuriko Davitašvili), Geroges Mikautadze (od 80. Budu Zivzidaze).
Selektor: Vili Sanjol