EURO 2024 / POLUFINALE

HOLANDIJA – ENGLESKA 1:2 Zlatna izmjena Votkins lansirao Lavove za Berlin!

Votkinsov trenutak karijere, Foto: Bradley Collyer/PRESS ASSOCIATION/Pixsell

“Napuštam klupu Engleske ukoliko ne osvojimo Evropsko prvenstvo”, jasno i glasno je poručio selektor “Gordog albiona” nekoliko dana pred start turnira u Njemačkoj.

Večeras, Garet Sautgejt je utakmicu daleko od svog cilja nakon što su Englezi u fenomenalnom meču polufinala savladali Holandiju 2:1 pogotkom Olija Votkinsa u 91. minutu!

Kakav je samo to bio potez osporavanog Sautgejta za čiji tim su brojni novinari, analitičari i ostatak fudbalske javnosti govorio da igra dekadentno! Kormilar “Lavova” je u 80. minutu izveo iz igre kapitena Harija Kejna i dao šansu Votkinsu koji je do tada odigrao samo 22 minuta na Euru – protiv Danske. Asistirao mu je Kol Palmer, takođe rezervista, zamijenio je najboljeg Engleza do tog momenta – Fila Fodena

I eto, upravo njih dvojica odveli su Englesku za Berlin gdje će se za evropsku titulu (14. jula) nadmetati sa Španijom – “Lavovi” za prvi trofej, ,”Crvena furija” za rekordni četvrti.

Slično kao sinoć u Minhenu “otvorila” se i utakmica u Dortmundu, s tim što je u domu Borusije prvi udarac pretvoren u gol – bilo je to čarobno djelo Ćavija Simonsa. Agilni 21-godišnji vezista namirisao je neopreznog Deklana Rajsa, oduzeo loptu snažnom vezisti Engleske i snažnim, raketnim udarcem raspalio po lopti koja je prohujala pored ruke Džordana Pikforda i pocijepala mrežu za narandžastu navijačku ekstazu! Prvi gol na turniru fudbalera koji je prošao školu Barselone, bio u PSŽ-u, razigrao se u PSV-u, a eksplodirao u Lajpcigu…

Nije to obeshrabrilo Englesku koji su djelovali znatno bolje nego u duelu sa Slovačkom i Švajcarskom. Udarcem sa distance je zaprijetio Hari Kejn, a onda u 18. minutu pogodio sa bijele tačke za izjednačenje! Četiri minuta ranije faulirao ga je Denzel Damfris, ali je to utvrđeno tek nakon što je VAR “pozvao” Feliksa Cvajera da pogleda video snimak. Kapiten Engleske hirurški precizan sa kreča, pogodio je Bart Verbrugen stranu, ali uzalud…

Znatno je od tog momenta ubrzala Engleska i već u 23. minutu bila blizu preokreta kada se Kobi Maino prošetao sredinom Holanđana, uposlio Fila Fodena, ali as Mančester sitija nije uspio dobro da zahvati loptu, pa je njegov pokušaj sa gol linije očistio Damfirs i praktično se iskupio za skrivljeni jedanaesterac.

Nastavilo se sadržajno i sa brojnim velikim šansama u prvom poluvremenu – sada na drugoj strani terena. Simons je izveo korner, a na sedam metara od protivničkog gola Damfris je nadskočio Belingema, golman Pikford je već bio savladan, ali je prečka bila saveznik Engleza.

Nepunih 120 sekundi kasnije trese se okvir gola Holanđana! Fil Foden je osjetio prostor za svoju snajpersku lijevu nogu, šutirao nešto poput Lamina Jamala sinoć protiv Francuske, s tim što je vezista “Gordog albiona” za malo bio neprecizniji i pogodio visoku stativu.

Već u sljedećem napadu, najistureniji fudbaler Holanđana, Memfis Depaj, zbog povrede nije mogao da nastavi susret, iako su mnogi očekivali gorostasnog Vuta Veghorsta, selektor Ronald Kuman odlučio je da na teren pošalje vezistu Džojia Vermana.

Oba selektora su reagovala izmjenama, pa je već pomenuti Veghorst dobio šansu od starta drugog dijela umjesto Donijela Malena, dok se Geret Sautgejt odlučio za izmjenu “glava za glavu” – Kirana Tripijea zamijenio je Luk Šo.

Opao je ubitačni ritam iz prvog poluvremena, pa se na prvu veliku šansu u drugom poluvremenu čekalo do 65. minuta kada je rezervista Verman fenomenalno izveo prekid, dobro je bio postavljen Virdžil van Dajk, ali je njegov pokušaj uspio da paradom spriječi Pikford poslavši loptu u korner.

Utihnuli su Englezi, izgledali kao bez goriva, ali u 80. minutu poslije akcije Fodena i Vokera brzo osvojili prostor, na centaršut beka Mančester sitija naletio je Bukajo Saka i zatresao mrežu, ali je signalizirana nedozvoljena ofsajd pozicija.

Već nakon te akcije Sautgejt se odlučio za dvostruku izmjenu, napustio je teren Kejn, pa čak i najbolji Englez do tog momenta Foden, a priliku su dobili Kol Palmer i tek drugi put na ovom Evropskom prvenstvu Oli Votkins koji je prethodne sezone u istorijskom nastupu Aston Vile postigao 19 premijerligaških golova.

Taj potez ispostavio se kao najbolji mogući u trenerskoj karijeri selektora “Gordog Albiona”. Deset minuta nakon ulaska u igru, konkretno u 91. minutu Votkins je postigao četvrti gol u dresu Engleske, svakako prvi na velikim takmičenjima. Dobio je loptu upravo od Palmera, nije izgledalo da je previše opasan u poziciji iskosa sa desne strane leđima okrenut golu, ali mu je previše prostora ostavio Stefan de Fraj, pa je 28-godišnji napadač uspio da uputi snažan i za Verbrugena neodbranjiv udarac!

Šokirani Holanđani, koji su u drugom poluvremenu bili agresivniji i češće provodili vrijeme na protivničkoj polovini, nijesu imali vremena da se otrijezne i reaguju.

Žurka Engleza u Dortmundu je mogla da počne, “Lavovi” su poslije tri godine opet u finalu. Tada su na svom Vembliju slabijim izvođenjem jedanaesteraca poraženi od Italije, a sada ih čeka selekcija koja je najviše pokazala u Njemačkoj – Španija.