EURO 2024 / GRUPA D

HOLANDIJA – FRANCUSKA 0:0 Pregorio vatromet u Lajpcigu

Detalj sa meča u Lajpcigu, FOTO: IMAGO/BEAUTIFUL SPORTS/Wunderl/IMAGOSPORT/PIXSELL

Ništa! Iako su fudbalski sladokusci očekivali festival golova u obračunu Holandije i Francuske, meč je završen bez golova – 0:0. Prvi je to duel na tekućem Evrospkom prvenstvu koji je završen bez pogodaka.

Ali, ne zaboravite, Francuzi su u prvom kolu savladali Austriju 1:0, dok su Holanđani savladali Poljsku 2:1, pa timovi nijesu previše rizikovali u drugom poluvremenu.

Očekivano, Francuzi su počeli bez Kilijana Embapea koji je doživio tešku povredu u prvom kolu – polomio je nos u meču sa Austrijom. Umjesto superstara svjetskog fudbala šansu je dobio Aurelijen Čuameni, pa se Antoan Grizman preselio u ofanzivniji dio tima.

Sa druge strane, mijenjao je i Ronald Kuman, iskusni strateg Holađana ostavio je Džojia Vermana među rezervistima, a šansu je dobio Džeremi Frimpong koji je protekle sezone briljirao u dresu njemačkog šampiona – Bajer Leverkuzena.

Već u prvom minutu Frimpong je iskosa sa desne strane izašao “jedan na jedan” protiv Majk Menjan, ali je čuvar mreže Milana dobio taj duel i izbio loptu u korner.

Odgovorio je, večeras, kapiten Francuza, Antoan Grizman, ali je “jedinica” Holanđana Bart Verbrugen bio na visini zadatka.

U 14. minutu Adrijen Rabio je imao zicer, sam je izašao na golmana nakon odlične “štikle” Markusa Tirama, ali je bio “prepošten”, htio je da odigra za Grizmnana koji se spetljao i teško je mogao bolje da reaguje.

Vatreomet šansi nastavio se 120 sekundi kasnije kada je Kodi Gakpo šutirao sa ivice šesnasterca, gađao dalji ugao, ali je Menjan paradom izvrsno reagovao i odbranio pokušaj ofanzivca Liverpula.

Do finiša poluvremena mirno, pao je intezitet koji je krasio igru u prvih 45 minuta.

Do 65. minuta mirovao je evropski klasik, sve dok Čuameni nije “tukao” glavom, a lopta otišla neko centimetara preko prečko holadnskog gola.

Samo 60 sekundi kasnije opet su “Trikilori” žestoko zaprijetili, ali je nakon pasa Engoloa Kantea kapiten Grizman slabo zahtvatio loptu. To su bili momenti kad je dominirala Francuska…

I baš tada, kada je Holandija bila u podređenom položaju “Lale” su zatresle mrežu ali je prilikom šuta Ćavija Simonsa golmana Francuza ometao Denzel Damfris, sudije odmah reaglove i pogodak je poništen, momentalno je i VAR potvrdio odluku nakon konsulatcije sa Entonijem Tejlrom.

U nastavku bez previše rizika i kalkulacija, oči svjetske fudbalkske javnosti ostale su uskraćene za spektakl…