Hrabri sokoli nisu imali protivotrov za Soboslaija

Fudbaleri Crne Gore odigrali su 80 dobrih minuta na Puškaš areni, bili blizu vize za Evropsko prvenstvo, ali je vedeta Liverpula i Mađarske, Dominik Soboslai za samo dva minuta, sa dva solo prodora i gola srušio snove Hrabrih sokola o letu za Njemačku. U poslednjem kolu G grupe kvalifikacija u Budimpešti je na kraju bilo 3:1 za nekadašnju Laku konjicu.

Za odazak na Evropsko prvenstvo Crnoj Gori je pored pobjede u Budimpešti, bilo potrebno i iznenađenje u Leskovcu, odnosno pobjeda Bugarske. Srbija se kockala, povela već u 17. minutu preko štopera Miloša Veljkovića, ali su Rusev u 59. i Despodov u 69. minutu preokrenuli. Srđan Babić je u 82. minutu pogodio za konačnih 2:2, tako da i bi i u slučaju da su slavili na Puškašu, naši igrači “izvisili”.

Ispostavilo se da su Hrabri sokoli kasno raširili krila da bi odletjeli ka Njemačkoj.

Crnogorci su bili mnogo bolji rival u prvom poluvremenu. Hrabro, disciplinovano, pogotovo u odbrani, igrali su izabranci Miodraga Radulovića.

Jedino što je falilo u prvih pola sata bio je završni pas u napadu da bi otjerala domaće u minus.

Nakon centaršut Andrije Vukčevića u drugom minutu naši ofanzivci nisu bili dobro pozicionirani.

Par minuta kasnije Milutinu Osmajić umalo nije iskoristio nesporazum golmana Deneša Dibusa i Atile Salaija.

Inicijativu su Crveni krunisali u 36. minutu. Andrija Vukčević je poslao dugu loptu, Žolt Varga promjenio njen smjer glavom, ali samo do Stevana Jovetića, kapiten ju je ubacio na četiri metra, gdje je Slobodan Rubežić glavom zakucao u mrežu za vođstvo.

Navijači mađarske reprezentacije su vidjeli da su njihovi ljubimci grogirani, “Ria, ria, Hungarija”, zaorilo se sa tribina Puškaš arene. Dalo je to izabranicima Marka Rosija krila, Bendeguž Bola je pokušao sa distance, Igor Vujačić glavom odbio u korner.

Samo dva minuta kasnije, velika gužva pred našim golom, Danijel Gazdag je sa tri metra šutirao pored gola – istina, bio je dobro pokriven od strane štoperskog tandema i golmana Milana Mijatovića.

Upravo je golmana banjalučkog Borca u 58. minutu zadesio veliki peh. Osjetio je bol u mišiću lijeve noge i morao je da napusti teren, a među stative je stao dvadesetčetvorogodišnji Filip Đukić.

“Zagrijao” je golmana danskog Hvidovrea, Martin Adam udarcem po zemlji u 60. minutu.

Mladi golman i njegovi saigrači ipak ništa nisu mogli protiv klase Dominika Soboslaija. As Liverpula je za dva minuta postigao dva gola i srušio snove naših momaka o istorijskom odlasku na veliko takmičenje.

Sobo je u prvo u 67. minuta napravio dar mar po desnoj strani u poslao loptu po zemlji u suprotni ugao za 1:1.

Nisu naši uspjeli ni da se osvijeste, a desetka Mađarske je opet pustila otrov. Soboslai je povukao loptu sa centra, ovaj put po lijevoj strani i nakon duplog pasa sa Adamom preokrenuo rezultat.

Huk sa Puškaš arene je postao zaglušujući, našim momcima je trebalo vremena da povežu redove i uspjeli su to da urade. Osmajić je u 79. minutu izašao sam pred Dibusa, ali nije uspio da ga savlada.

Dva minuta kasnije je Jovetić stavio na muke Dibusa, koji je krajnjim naporom uspio da odbije loptu.

Golman Mađarske bio je kao pred streljačkim vodom u 87. minutu. U istom napadu “bomba” Nikole Krstovića, koji je u igru ušao u 70. minutu, dva udarca zaredom Andrije Radulovića, pa opet Krstovića, nisu mogli da prođu pored Dibusa.

Da poraz bude ubjedljiviji nego što su Crveni zaslužili pobrinuo se Adam Nađ, koji se našao na pravom mjestu nakon slobodnog udarca Soboslaija i odbrane Đukića u 93. minutu.

MAĐARSKA – CRNA GORA 3:1 (0:1)

Stadion: Puškaš arena. Sudija: Dani Makeli (Holandija). Strijelci: Soboslai u 78, 79, A. Nađ u 90+3. za Mađarsku, a Rubežić u 36. za Crnu Goru. Žuti kartoni: Soboslai, Gazdag (Mađarska), Camaj, Savić, Rubežić, Vešović (Crna Gora).

MAĐARSKA: Dibus, Balog, Lang, A. Salai, Bola (46. Nego), A. Nađ (90+5. Suhodvoski), Stajls (64. Horvat), Ž. Nađ, Gazdag (46. Kalmar), Soboslai, Adam (77. Nemet).

CRNA GORA: Mijatović (58. Đukić), Rubežić (76. Raičković), Savić, Vujačić, Vešović (55. M. Vukčević), A. Vukčević, Kuč, Janković (70. Radulović), Camaj (70. Krstović), Jovetić, Osmajić.