Hrvati iščupali Lale i izborili finale

Petković heroj Hrvatske (foto: Marko Lukunić/Pixsell)

“Tiganj” je pao nakon 23 godine. Holanđani su izgubili na kultnom “De Kajpu” poslije pune 23 godine, Hrvati će igrati za trofej u Ligi nacija sa pobjednikom drugog polufinala Italija Španija, koji je na programu sjutra (četvrtak) od 20.45 časova u Enšedeu.

Vatreni i Paklena pomorandža su odigrali prvi takmičarski meč u poslednjih 25 godina, a kao i u borbi za bronzu na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj 1998, Kockasti su bili kobni po Lale, ovog puta nakon produžetaka – 4:2.

Strijelci za pobjednike su bili Andrej Kramarić u 55. iz jedanaesterca, Mario Pašalić u 72, Bruno Petković u 98. i Luka Modrić u 116. iz jedanaesterca. Golove za Oranje su postigli Donjel Malen u 34. i Noa Lang u 90+6. minutu.

Domaći su poveli kada je Malen sa desne ivice šesnaesterca pogodio malu mrežu.

Momci Zlatka Dalića su međutim po ko zna koji put pokazali nevjerovatan karakter. Prvo je Kramarić u 55. minutu izjednačio sa bijele tačke. Prethodno se Modrić ubacio ispred Kodija Gakpa u kaznenom prostoru Lala, ofanzivac Liverpula ga uhvatio sa dvije ruke. Dileme nije bilo – najstroža kazna.

Potpuni preoket Hrvatima je donio Pašalić u 73. minutu. Napadač Atalante se dobro postavio na petercu, sačekao pas po zemlji Luke Ivanušeca i matirao Džastina Bajloa.

Modriću i drugovima je u finišu utakmice sreća okrenula leđa – bukvalno. Štoper Josip Šutalo u poslednjem, šestom minutu sudijske nadoknade vremena, nije glavom dobro izbio jednu nezgodnu loptu u doskoku je okrenuo leđa i nije vidio gdje se nalazi Noa Lang, a rezervista domaćih je precizno loptu poslao iza leđa Dominika Livakovića i odveo utakmicu u produžetke.

Nije to poremetilo srebrne sa Svjetskog prvenstva u Rusiji 2018. i bronzane sa Mundija u Kataru 2022. Hrvatska u fudbalu jednostavno ima izgrađen pobjednički mentalitet, nikad ne gubi glavu, što je dokazao Bruno Petković u osmom minutu prvog produžetka, pogotkom sa oko 20 metara donio svom timu novo vođstvo (3:2).

Ronald Kuman je morao da baci sve karte na napad, što je ostavilo Vatrenima otvorenu poljanu. Jednu takvu opasnu akciju rezervista Holandije, Tajler Malasija prekinuo je obaranjem Petkovića u svom šesnaesterca. Ištvan Kovač je morao još jednom da pokaže na bijelu tačku. Siguran egzekutor je bio Modrić za konačnih 4:2.

Hrvatska će za prvi trofej u Ligi nacija boriti u nedjelju, 18. juna od 20.45, dok će Holanđani igrati za bronzu sa poraženim iz duela Italija – Španija u istom terminu dan ranije.

Ko god da slavi, najmlađe evropsko takmičenje za nacionalne timove će dobiti novog šampiona, pošto su dosadašnji prvaci bili Portuglaci i Francuzi.