BARAŽ LIGE NACIJA

Igra za ponos i nadu – Crna Gora remizirala u Belfastu

Đukić i Mekena na meču u Belfastu, FOTO: Northern Ireland/X

Ženska fudbalska reprezentacija Crne Gore još jednom je pokazala zbog čega je naš nacionalni tim koji napreduje svjetlosnom brzinom u odnosu na sve ostale.

Poslije poraza u Podgorici 2:0, ekipa Mirka Marića je u revanš meču baraža Lige nacija odigrala neriješeno sa Sjevernom Irskom – u Belfastu je bilo 1:1.

Na trenutak su naše fudbalerke natjerale domaćina da guta knedle na Vindzor Parku kada je Medina Dešić pogotkom u 66. minutu vratila nivo uzbuđenja na maksimum. Ipak, domaćin je pokazao zašto je trenutno klasa više (takmiči se u “B”, a Crna Gora u “C” Ligi nacija) i brzo izjednačio.

Sve u svemu, daleko bolje izdanje crnogorskog tima nego u Podgorici…

<<< Biće teško u Belfastu – Sjeverna Irska snažnija od Crne Gore

Djevojke u crvenim dresovima odigrale su savršeno prvo poluvrijeme na Vindzor parku, ali nedostajalo je najvažnije – gol. Mnogo je za Sokolice značio povratak iskusne Maje Šaranović (zbog kartona nije igrala u Podgorici) koju krasi odlična defanziva i anticipacija protivničke igre.

Da je tim Mirka Marića u potpunosti karakterno zreo za utakmice visokog ranga dokaz je uvodnih 10 minuta – furiozna je bila Crna Gora!

Prvo je golu Sjeverne Irske zaprijetila Jasna Đoković – iz slobodnog udarca, pa iz kornera. Međutim, najbolju šansu u prvih 45 minuta imala je Armisa Kuč čiji je udarac lijevom nogom sa devet-deset metara zaustavila Medi HarliKliford.

Prvu i jedinu šansu u prvom poluvremenu domaćin je imao u sudijskoj nadoknadi, ali istakla se naša golmanka Anastasija Krstović – paradom je neutralizovala udarac Karag Hamilton.

U nastavku je napadala – sa distance je, slabijom, lijevom, nogom šutirala Slađana Bulatović, ali je Harli-Kliford bila na pravom mjestu i ukrotila pokušaj kapitenke našeg tima.

Koliko je Crna Gora imala visoko samopouzdanje i hrabrost govori i pokušaj naše štoperke Tatjane Đurković koja je šutirala sa “kapice” šesnaesterca. Mirisalo je na pogodak…I dočekali smo ga za hladan tuš na Vindzor parku! Odlično je korner izvela Jelena Karličić, na pravom mjestu je bila iskusna napadačica Nirnberga Medina Dešić i sa tri metra glavom ugurala loptu u mrežu.

Živnula je Sjeverna Irska Simon Magil je pogodila prečku, lopta se odbila tačno na nogu Danijel Maksvel, ali njen udarac zaustavlja Krstović. Koliko je crnogorska golmanka dobro intervenisala u 71. minutu, tako je i 120 sekundi kasnije kiksala, loše procijenila let lopte, pa se Simon Magil poklonila ispred prazne mreže za 1:1.

Nije više bilo razloga da selektor Mirko Marić oklijeva, bacio je sve karte na napad ubacivši u igru superalentovanu Mašu Tomašević. A, već u 79. minutu 16-godišnja fudbalerka Budućnosti dokazala zašto je na meti madridskog Reala i milanskog Intera- uputila je savršenu dijagonalu sa 17 metara, ali sve pohvale idu na račun i Harli-Kliford koja paradom zaustavlja majstorski potez nadarene Maše.

Do samog kraja, crnogorska selekcija pokušavala je još jednom da pronađe put do mreže u Belfastu, djelovala energičnije nego u Podgorici i ko zna šta bi bilo večeras na travnjaku Vindzor parka da naš tim drugi gol u Podgorici nije primio u sudijskoj nadoknadi.

Sjeverna Irska je fizički dominantna, Ostrvljanke su jače i bolje trče, ali Crnogorke su dokazale da ne bježe od izazova u nadmetanju sa selekcijama iz višeg ranga. Za ponos i nadu…

SJEVERNA IRSKA – CRNA GORA 1:1 (0:0)
Belfast – Stadion: Vindzor park. Gledalaca: oko 2.000. Sudija: Hristijana Guteva (Bugarska). Golovi: 0:1 Dešić u 66, 1:1 Magil u 73. minutu. Žuti kartoni: Vens, Raferti (Sjeverna Irska), Dešić (Crna Gora).
Sjeverna Irska: Medi Harvi-Kliford, Rebeka Mekena, Sara Mekfaden (od 46. Eli Mejson), Laura Raferfti, Karag Hamilton, Demi Vens, Džoli Ejndruz (od 46. Marisa Kalagan), Klo Mekeron, Megan Bel (od 72. Keri Halidej), Simon Magil, Loren Vejd (od 60. Denijel Maksvel).
Selektorka: Tanja Okstobi
Crna Gora: Anastasija Krstović, Helena Božić, Tatjana Đurković (od 76. Maša Tomašević), Maja Šaranović, Jovana Sarić (od 46. Aleksandra Popović), Darija Đukić, Jelena Karličić, Slađana Bulatović, Jasna Đoković (od 90. Jelena Vujadinović), Medina Dešića, Armisa Kuč
Selektor: Mirko Marić