SERIJA A / 33. KOLO

Inter je šampion Italije

Igrači Intera slave gol Aćerbija, Foto: EXPA/ laPresse/ Spada/EXPA/Pixsell

Na zatvaranju 33. kola italijanske Serije A fudbaleri Intera su, kao nominalni gosti u velikom gradskom derbiju “Della Madonnina” savladali ekipu Milana 2:1, te matematički osvojili titulu!

Za Neroazure to je 20. Skudeto! Prvi šampionski pehar za Simonea Inzagija čija je ekipa bila bez premca na Čizmi. Prošle sezone Interu je izmakao trofej Lige šampiona protiv Mančester sitija u Istanbulu.

Gorak ukus ostaje samo eliminacija ove sezone u elitnom evropskom takmičenju u četvrtfinalu od Atletiko Madrida nakon penal serije.

Šesti put je Inter savladao ekipu Milana zaredom, a ujedno ih preskočio na tabeli vječitih šampiona, jer su Rosoneri ostali na 19 trijumfa. Juventus ih ima čak 36.

Dakle, pet kola prije kraja sezone Inter je pokorio Čizmu što dovoljno govori koliko je bio dominantan…

Sve je prštalo u prvom poluvremenu, a Neroazuri stižu do prednosti u 18. minutu kada je Federiko Dimarko izveo korner, Francuz Benžaman Pavar “preglavao” i lopta došla do usamljenog Franćeska Aćerbija koji trese mrežu. Treći ligaški gol za iskusnog defanzivca, prvi je postigao protiv Bolonje, a drugi u duelu sa Romom.

U nastavku šanse na obje strane, Milan je preko Rafaela Leaa i Davide Kalabrije mogao do potpunog preokreta, mada je i Inter propustio prilike, odnosno Henrik Mhitarijan i Markus Tiram

Već na startu drugog poluvremena Inter stiže do velikih 2:0 strijalac je Tiram, mada navijači Rosonera mogu i da krive Kalabriju koji nije pravovremeno izašao u blok Francuzu, već mu okrenuo leđa

Teo Ernandez je pokušao da vrati domaćina u igru, ali je dobro intervenisao Jan Zomer.

Svojim najjačim oružjem, udarcem sa distance, zaprijetio je i Hakan Čalhanolu, ali je Majk Menjon dobrom intervencijom spasio Rosonere totalnog potopa.

Sat je otkucavao na San Siru, izgledalo je da Inter hita ka rutinskoj pobjedi u derbiju i onda se konačno probudio Milan – nakon pravog rikošeta u šesnaestercu rivala lopta je praktično pala na glavu Fikaju Tomoriju koji smanjuje na 2:1. Istovremeno budi navijače domaćeg tima i podiže temperaturu u “Gradu mode”.

Napadao je Milan svim silama u nastavku, tražio izjednačenje, ali nije uspio da dođe do izgledne pozicije za gol…

Na kraju, umalo tuča Denzela Damfrisa i Tea Ernandeza, glavni sudija utakmice Andrea Kolombo “častio” ih je crvenim kartonima. Bijesan je bio i Kalabrija, udario je u glavu Davidea Fratezija i takođe zaradio isključenje.