Mari Luiz Eta u istoriji Bundeslige

Veliki preokret Borusije Dortmund u duelu sa imenjakinjom iz Menhengladbaha obilježio je utakmice popodnevnog programa 12. kola Bundeslige – 4:2 (3:2).

Koltovi su na Vestfalenu vodili pogocima Roka Rica i Kouadio Konea do 30. minuta 2:0, ali su Milioneri za samo 15 minuta preokrenuli. Prvo su Marsel Sabicer i Niklas Filkrug u 30. i 32. izjednačili, da bi devetnaestogodišnji Englez, Džejmi Bajno-Gitens u poslednjem minutu prvog dijela preokrenuo rezultat.

U finišu su svo Ždrepci jurnuli u napad u želji da izjednače, pa čak i golman Moric Nikolas, što je iskoristio Donjel Malen da u sedmom minutu sudijske nadoknade vremena na praznu mrežu pogodio za konačnih 4:1.

Leverkuzen ne da vrh tabele. Farmaceuti su danas sa 3:0 u Bremenu savladali domaći Verder i postali prvi tim u istoriji najjačeg ranga njemačkog fudbala koji je postizao makar po dva gola u prvih 12 kola sezone. Gosti su poveli u 9. minutu kada je nakon centaršuta Jonasa Hofmana, Olivijea Demana lopta pogodila u nogu i odsjela u mreži. Prednost ekipe Ćabija Alonsa udvostručio je Džeremi Frimpong oštrim udarcem u 43. minutu, dok je konačan rezultat postavio Alehandro Grimaldo u 76. minutu, kada je probio po lijevoj strani i snažnim udarcem “ošišao” golmana Verdera, Mihaela Ceterera.

Grimaldo je tako postao prvi fudbaler u Bundesligi od sezone 2004-2005 koji je učestvovao u golovima svih šest početnih mečeva svog tima u sezoni.

Union Berlin je prekinuo niz od devet vezanih poraza u Bundesligi! Učesnici Lige šampiona su na svom stadionu remizirali sa Augzburgom – 1:1 (0:1).

Gosti su poveli pogotkom Ermedina Demirovića iz jedanaesterca u 39. minutu, pošto je prethodno Robin Gosens u svom kaznenom prostoru oborio Arne Engelsa. Imao je i Union u 58. minutu penal u svoju korist, ali je udarac Robina Knohea po zemlji ukrotio Fil Damen. Bio je to treći odbranjeni jedanesterac golmana Augzburga u 2023. godini, po čemu je najbolji u Bundesligi.

Kada se činilo da će Union pretrpjeti još jedan poraz, iskusni napadač Kevin Holand se našao na pravom mjesto nakon “glavometa” u šesnaestercu protivnika i po zemlji loptu poslao u mrežu.

Meč će biti upamćen i po tome što je privremenom treneru Berlinaca, Marku Groteu, pomoćnica bila Mari Luiz Eta, prva dama u stručnom štabu nekog Bundesligaša.

Nakon skoro dva mjeseca slavio je Volfzburg. Vukovi su u malom derbiju savladali Lajpcig 2:1 (1:0).

Jonas Vind je doveo tim Nika Kovača vođstvo u 9. minutu. Danac je inače postigao devet od 18 Vofzburgovih golove u sezoni. Izjednačio je njegov zemljak Jusuf Poulsen u 52. minutu. Tri boda domaćima donio je Brazilac Rožerio u 67. minutu, tako što je jednu polukontru završio preciznim udarcem pod prečku.

Frajburg i Darmštad su remizirali – 1:1 (1:1). Gosti su poveli preko Matijasa Honšaka u 18. minutu. Izjednačio je Lukas Holer, 10 minuta prije odlaska na odmor.