EURO 2024 / GRUPA B

ITALIJA – ALBANIJA 2:1 Azuri klasom poništili najbrži gol u istoriji Evropskih prvenstava

Fudbalska reprezentacija Italije na pravi način krenula je u odbranu titule. Sa 2:1 večeras su nadigrali selekciju Albanije.

Već na startu ove utakmice ispisana je istorija Evropskih prvenstava – viđen je najbrži gol na šampionatima Starog kontinenta. Federiko Dimarko je izveo aut pravo u noge Nedima Bajramija, koji je u 23. sekundi meča sa nekih šest-sedam metara iskosa zakucao loptu u mrežu Đanluiđija Donarume.

Ipak, odmah se vidjelo da ovaj gol nije previše uzdrmao branioca titule. Azuri su krenuli u jak pritisak koji je mogao da se isplati već u 2. minutu. Poslije centaršuta po zemlji Lorenco Pelegrini je ostao sam na 10 metara od gola Albanije, ali je poslao loptu pored gola.

Međutim, izjednačenje je stiglo u 11. minutu. Poslije kratke kombinacije iz kornera, Pelegrini je centrirao, a na drugoj stativi potpuno sam je ostao štoper Italije Alesandro Bastoni koji se poklonio i sa par metara poslao loptu u mrežu.

Preokret je stigao samo pet minuta kasnije. Preciznim udarcem iz voleja sa ivice kaznenog prostora pogodio je Nikolo Barela za ekspresni preokret tima Lućana Spaletija.

Mogli su aktuelni prvaci Evrope do poluvremena da povećaju svoje vođstvo. U 33. minutu Đanluka Skamaka je spojio sa golom Davidea Fratezija koji je pokušao atraktivno, lobom, da riješi ovu situaciju, ali je njegov udarac skrenuo golman Albanije Tomas Strakoša, a lopta je potom uzdrmala stativu.

Drugo poluvrijeme nije bilo previše zanimljivo. Albanija je pokušavala da nekako ugrozi Italiju, ali čini se da su Azuri iskusno oborili tempo utakmice pokušavajući da je rutinski privedu kraju.

Slavlje u ovom meču potpuno je mogao da im pokvari Rej Manaj, rezervista Albanaca. U 90. minutu pobjegao je odbrani Italije, izašao sam pred Donarumu, ali je golman Pari Sen Žermena uspio da odbrani.