PRESJEK EVROPSKIH FUDBALSKIH LIGA

Između snova, rovova i autoputa

Foto: Joan Gosa / Xinhua / Pixsell

Februar je mjesec, vrijeme za novi presjek najjačih evropskih fudbalskih liga.

Treći kvartal sezone negdje može da bude preloman, a negdje tek nastavak uzbudljivih maratona pred odlučujuće sprinteve na proljeće duž Starog kontinenta.

TRI MUSKETARA I LONDONSKI FIJASKO

Pobjedom nad Liverpulom (3:1) sazrjeli Arsenal dodatno je “promiješao čorbu” u borbi za titulu. Redsi i nakon 23. kola jesu ostali lideri s dva boda više od Tobdžija (51 – 49). Međutim, istovremeno je sastav Mikela Artete, pored lansiranja sopstvenih ambicija, otvorio koridor za engleskog, evropskog i svjetskog vladara Mančester siti.

U prevodu, za svoj prijatelja i nekadašnjeg saradnika Pepa Gvardiolu, čiji tim pet bodova manje od lidera sa Enfilda, ali i dvije utakmice manje. Prva je večeras u gostima sa Brentfordom (21:00), dok će istog suparnika dočekati na Itihadu 20. februara u odloženoj utakmici 18. kola. Dakle, u slučaju da Građani oba puta savladaju Pčele – vratiće se provizorno na prvo mjesto.

Foto: John Walton / Press Association / Pixsell

Interesantno, posljednja dva duela pripala su – Brentfordu. U novembru 2022. slavio je u plavom dijelu Mančestera (1:2) golom u 98, a u maju kod kuće još jednom srušio Siti (1:0) pogotkom u 85. minutu. Takvim učinkom rijetko se koja ekipa može pohvaliti protiv zvjezdane posade katalonskog stručnjaka, a koja će baš zbog toga biti silno motivisana da, osim povratka na prvu poziciju, stavi po njega neugodnog protivnika, koji se bori za opstanak, na svoje mjesto.

Tu su još u vrhu tabele Aston Vila i Totenhem, ali je teško očekivati da se uključe sa pomenutim trojcem za najviši cilj. Prije će to biti velika borba za četvrto mjesto i plasman u Ligu šampiona, što bi, posebno za Vilu i Unaija Emerija, bio kapitalan uspjeh.

Najveće razočaranje, bez ikakve sumnje, ovosezonske Premijer lige je – Čelsi. Jedanaesto mjesto, 10 poraza, 39 primljenih golova… Bogata rekonstrukcija na Stemford Bridžu, to je već sada jasno, doživjela je totalni fijasko pod vođstvom trenera Maurisija Poketina.

Erling Haland (Siti) i Mohamed Salah (Liverpul) vodeći su strijelci Premijer lige sa po 14 golova. Slijede Dominik Solanke (Bornmut) sa 13 i Hjung-min Son (Totenhem) sa 12 pogodaka.

Standings provided by Sofascore

KATALONSKA SENZACIJA (I DALJE) ŽIVI

Kako sedmice prolaze tako je sve nevjerovatniji pogled na tabelu španske La Lige. Vječno preplaćene velikane u lovu na titulu, Real Madrid i Barselonu, dijeli katalonska senzacija koja (i dalje) živi. Naravno, riječ je o Lesteru sa Pirineja – Đironi.

Nestvarni sastav Mičela Sančeza, koji je na meti Njuksla za sljedeću sezonu, ima svega dva boda od vodećeg Reala, dok je Barsa treća sa šest koraka manje od malenog komšije i osam od vjekovnog rivala.

Za rubriku vjerovali ili ne glasi podatak da Đirona, koja igra fantastičan fudbal, oslobođen kompleksa inferiornosti, nije izgubila još od 30. septembra, kada je u njenom dvorištu razoružao baš Real (0:3). Od tada je prošlo 15 ligaških utakmica, a najljepša priča španskog i evropskog fudbala ostvarila je 11 pobjeda, uz četiri remija. Posljednji bez golova sa neugodnim Real Sosijedadom nisu iskoristili Merengesi, kojima su gradski suparnici Atletiko i Stefan Savić stavili kamen pod točkove i golom u 93. minutu ga ostavili bez već viđene pobjede u derbiju (1:1).

No, ono najvažnije tek dolazi, pa tako za svega pet dana (10. februara) ekipa Karla Anćelotija dočekuje upravo Đironu u direktnom obračunu. Megdan, nakon kojeg će biti jasno može li liliputanac iz Katalonije da zadrži svoje šampionske snove ili će se fokusirati na plasman u Ligu šampiona, što bi takođe bio podvig epskih razmjera.

Dok nestrpljivo iščekuje detonaciju transfer-bombe u vidu dolaska Kilijana Mbapea na ljeto, Real itekako želi da sve to “posoli” najmanje novom nacionalnom titulom. No, pita se itekako mala, a velika Đirona.

Foto: PressinPhoto / SIPA USA / Pixsell

Sve to iz prikrajka prati Barselona (navija za Đironu i svakog suparnika Reala), a koja trenutno bitiše između aktuelne sezone i najavljenog odlaska trenera Ćavija Ernandeza. Pritom Blaugrana ni ne igra na svom Nou Kampu zbog renoviranja, što cijelu njenu sezonu drži pod određenom stigmom, iako 21. aprila gostuje u Madridu i imaće priliku da se i na taj način održi makar minimalno u borbi za šampionsku titulu.

Atletiko i Atletik Bilbao potući će se za četvrto mjesto, dok su Viljareal na 14. i pogotovo Sevilja na 17. mjestu i u opasnoj zonu ubjedljivo najviše podbacili.

Džud Belingem (Real), Artem Dovbik (Đirona) i Borha Majoral (Hetafe) sa po 14 golova dijele prvo mjesto liste strijelaca. Pogodak manje ima Alvaro Morata (Atletiko).

Standings provided by Sofascore

DRUGA ZVJEZDICA SVE JAČE SIJA

Trijumfom na mišiće u derbiju nad Juventusom (1:0) Inter je napravio ogroman korak prema 20. Skudetu i drugoj zvjedici. Uigrani propeler Simonea Inzagija kroz formaciju 3-5-2, a koju je utemeljio Antonio Konte, samljeo je i identični sistem Masimilijana Alegrija, a koji takođe vodi Staru damu na pogon Kontea.

Nerazuri imaju četiri boda više od Bjankonera i utakmicu manje kod kuće sa Atalantom 28. februara u sklopu 21. kola Serije A. Virtuelno, Inter bi mogao da ode na +7, što je uz bolji međusobni učinak praktično osam bodova više. Takva prednost u ligi kakva je italijanska ogroman je zalog pred završnicu.

Foto: Alberto Lingria / Xinhua / Pixsell

Na trećem mjestu ne Milan, koji se ove sezone nekoliko puta od prednosti 2:0 zadovoljavao veresijom, pa sada ima osam bodova manje od komšija, a u slučaju njihove pobjede nad Atalantom razlika bi se popela na vrlo vjerovatno nedostižnih 11 bodova. Istovremeno, Stefano Pioli je praktično bivši po završetku sezone, a najbliži klupi je upravo Konte, koji će gotovo sigurno instalirati svoju formaciju 3-5-2, pa bi u tom slučaju tri najveća kluba Čizme sljedeće sezone vodila rovovske bitke kroz preslikani sistem – jednog trenera.

Inter je 16 utakmica bez poraza (13 pobjeda i tri remija), a Milan osam (šest trijumfa i dva remija). Milanski derbi na programu je 21. aprila, ako uopšte do tada bude i imao neki rezultatski značaj.

Atalanta je korak ispred svih u borbi za četvrto mjesto i Ligu šampiona, ali će joj za vratom duvati prijatno iznenađenje Bolonja, Roma sa novim trenerom Danijele De Rosijem, još uvijek aktuelni šampion Napoli, a tu su još i Fiorentina te Lacio, čije evropske ambicije nikad ne spavaju.

U donjem dijelu tabele pažnju privlači pozicija inače konstantnog, a ove sezone uzdrmanog Udinezaa (bod više od zone ispadanja). Zebre iz Udina članice su Serije A još od 1995. godine, a ove ozbiljno plešu na ivici ambisa.

Lautaro Martinez (Inter) ubjedljivo je najbolji strijelac Serije A sa 19 egzekucija do sada. Dušan Vlahović (Juventus) je pogađao 12, Olivije Žiru (Milan) 11, a Matijas Sule (Frozinone) 10 golova.

Standings provided by Sofascore

ALONSO JOŠ DRŽI KONCE (NE)MOGUĆE MISIJE

Bajer Leverkuzen jedna je od priča sezone, godine. Orkestar Ćabija Alonsa, kojeg mnogi vide kao mogućeg nasljednika Jirgena Klopa u Liverpulu, ima dva boda više od Bajern Minhena, koji je posljednjih 11 sezona završavao kao šampion Bundeslige.

Priča o odlasku Alonsa na Enfild u ovom trenutku nepoštena je prema nevjerovatnoj sezoni koju ima sa Apotekarima sa Baj Arene. Podsjetimo, Leverkuzen je jedina ekipa u Evropi koja još nije osjetila poraz u tekućoj sezoni. Osim pozicije lidera u Njemačkoj, klub baš sjutra (20:45) dočekuje Štutgart u četvrtfinalu Kupa (jedna utakmica), dok ima visoka očekivanja i u Ligi Evrope, gdje čeka suparnika u osmini finala.

Ukupno 16 pobjeda u 20 prvenstvenih utakmica, uz četiri remija, potpisao je leteći Bajer do sada. Postigao je 52, a primio tek 14 golova. Sve su to sjajne indicije na putu do – prve titule nacionalnog šampiona un 119-godišnjoj istoriji. Pogotovo, kada se zna da je Bajer kroz svoje bitisanje gubio njemačke i evropske titule u nestvarnim okolnostima, sjajan rad Alonsa nešto je na što treba da ostanu fokusirani svi do kraja sezone. Jer, čovjek pokušava doslovno da ispravi fudbalsku krivu Drinu, a ukoliko bi mu tako nešto pošlo za rukom ni spomenik ispred stadiona nije daleko.

Sve će biti jasnije za pet dana (10. februara, 18:30), kada Bajer dočekuje upravo Bajern Tomasa Tuhela pred svojim navijačima. U slučaju pobjede bodovna i psihološka prednost bili bi veliki zamah prema mitskoj tituli šampiona.

Foto: ImagoSport / Markus Fischer / Pixsell

Štutgart, u čije upravno tijelo ulazi brend Porše, Borusija Dortmund i Lajpcig vodiće borbu za preostale dvije pozicije i Ligu šampiona. Jedan od pomenutog trija na kraju će izvisiti pred vratima elitnog fudbalskog takmičenja.

Borusija Menhengladbah na 13. mjestu ima sezonu za zaborav, dok Union Berlin rizikuje ispadanje iz Bundeslige, iako je ove sezone senzacionalno nastupao u Ligi šampiona.

Hari Kejn (Bajern) sa 24 gola vodi glavnu riječ na listi strijelaca. Drugi je Seru Girasi (Štutgart) sa 17 postignutih pogodaka.

Standings provided by Sofascore

PARIŠKI AUTOPUT I LAVOVSKA BORBA ZA GOLI ŽIVOT

U Francuskoj ništa novo. PSŽ ima osam bodova od prve pratilje Nice i sve osim rekordne 12. titule šampiona predstavljalo bi filmski preokret za sva vremena. Brest pokušava da se zadrži u vrhu i otvorenih očiju sanja Ligu šampiona, a koja je na 6-7 bodova i sedmom Remsu, osmom Marseju…

Foto: Federico Pestellini / Panoramic / Bestimage / Pixsell

Sjećate se, od 2002. do 2008. Lion je dominirao Francuskom i osvojio sedam vezanih titula, što je njegov cijeli saldo u klupskoj istoriji. Bili su tih godina Lavovi protivnik iz pakla za sve evropske titane, pitajte Real i Barselonu u prvom redu. Međutim, danas se Lion grčevito bori za opstanak i goli život.

Možda i krucijalna pobjeda bila je nad Marsejom (1:0), čime je nekada slavni sastav pobjegao konačno iz opasne zone, a koja mu je udaljena i dalje na svega tri boda, dok je posljednje mjesto daleko samo četiri koraka.

Kilijan Mbape (PSŽ) s 20 golova prvi je bombarder francuske lige. Daleko su Bisam Ben Jeder (Monako) sa 11 te Aleksandre Lakazet (Lion) sa 10 pogodaka.

Standings provided by Sofascore

DOMINACIJA PSV-a, PORTUGALSKI TRIO I MRTVA TRKA FENERA I GALATE

U holandskoj Erediviziji PSV hita ka 25. tituli šampiona, budući da ima 10 bodova više od Fejnorda. Filipsovci su bez poraza, uz 18 pobjeda, dva remija, 63 postignuta i svega devet primljenih golova. Nakon traumatičnog početka sezone Ajaks se podigao i sada je peti i ima šest bodova manje od trećeg Tventea, a koji drži posljednje mjesto za (kvalifikacije) Lige šampiona.

Vangelis Pavlidis (AZ Alkmar) vodi na listi strijelaca sa 20 golova. Santijago Himenez (Fejnord) na koti je 19, a Luk de Jong (PSV) na 18 pogodaka.

Standings provided by Sofascore

U Portugalu trenutno kormilo drži Benfika s dva boda više od Sportinga, ali i uz utakmicu više. Benfika 19 utakmica ne zna za poraz u prvenstvu (16 pobjeda i tri remija), a treći Porto vreba iz prikrajka sa trenutnih -6 u odnosu na vrh tabele.

Porto 3. marta dočekuje Benfiku, koja će 7. aprila ugostiti Sporting, a potom će lisabonski Lavovi 28. aprila kod kuće igrati sa Zmajevima iz Porta.

Vikor Đekereš (Sporting) sa 15 golova trenutno je najbolji strijelac portugalske lige ispred Simona Banze (Braga) sa 14 i Rafe Muhike (Aroka) sa 12 pogodaka.

Standings provided by Sofascore

U Turskoj Fenerbahče i Galatasaraj cijelo vrijeme vode mrtvu trku za šampiona. Trenutno dijele prvo mjesto sa po 63 osvojena boda i uz samo jedan poraz. Njihov vreli okršaj 24. decembra završen je bez golova na terenu Fenera, pa će sve prštati 12. maja kada je domaćin Galata.

Edin Džeko (Fenerbahče) vodeći je strijelac lige sa 16 golova. Slijede Mame Baba Tiam (Pendik) sa 15, Mauro Ikardi (Galatasaraj) sa 13 i Kšištof Pjontek (Bašakšehir) sa 12 pogodaka.

Standings provided by Sofascore

Naravno, sada predstoji period evropskih izazova, koji često znaju da budu tas na vagi ligaških ambicija, posebno za sve one koji i dalje igraju Ligu šampiona.

Nema dileme, tek nas čeka istinska pustolovina između snova, rovova i autoputa.

970x250