Jedan je od osnivača Premijer lige, a sada strijepi od ispadanja prvi put nakon 69 godina

Navijači su uz svoj klub kad je najteže. Foto: Peter Byrne / Press Association / Pixsell

Tradicionalno, početkom maja, fudbal svake godine polako otvara vrata svog vrhunca. Napulj gori u iščekivanju Skudeta nakon 33 godine, a Borusija Dortmund pokušava da prekine desetogodišnju dominaciju Bajerna u Bundesligi. Takođe, tu je i nadolazeće polufinale Lige šampiona – prošlosezonska repriza Real Madrida i Mančester sitija te 20 godina kasnije novi milanski obračun za finale između Milana i Intera.

Sa druge strane, ono što prolazi ispod radara jeste – Everton. Jedan od najvećih engleskih klubova svih vremena i jedan od osnivača Premijer lige rizikuje ispadanje iz elite nakon – 69 godina.

Četiri kola prije kraja “karamele” sa Gudisona su pretposljednje na tabeli i već neko vrijeme ozbiljno koketiraju sa totalnim istorijskim krahom. Istina, spas je nadomak, svega jedan bod Lidsa i Lestera u (ne)sigurnoj luci. Zato trener Šon Dajč pred sobom ima 26 paklenih dana, tokom kojih 145-godišnji klub iz Stenli parka igra četiri finala.

Everton gostuje vatrometnom Brajtonu, potom dočekuje lidera aktuelnog šampiona i lidera Mančester siti. Nakon toga slijedi gostovanje Vulverhemptonu, a na kraju 28. maja u Liverpul stiže ekipa Bornmuta.

Klub, čija je utakmica svojevremeno prva prenošena u televizijskom izdanju i koji je oduvijek važio za aristokratiju engleskog fudbala, ozbiljno stavlja na kocku svoj ugled i flertuje sa vrtlogom Čempionšipa. Posljednji put Everton je bio drugoligaš u sezoni 1953/54. Od tada je betonirani član elite u kolijevci fudbala.

U ponedjeljak je devetostruki šampion Engleske remizirao 2:2 u dvorištu Lestera. Nakon vođstva golom Dominika Kalvert-Luina iz penala, eminentni gost na papiru dopustio je “lisicama” preokret, a u devetom minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena bio je na konopcima. Džejms Medison imao je penal za 3:1 i dodatni čavao na spasilačke ambicije suparnika, ali je kapiten i golman Džordan Pikford ostao u mjestu, skinuo njegov udarac i ostavio Evertonu u životu.

Gosti su preživjeli, a Aleksander Ivobi u 54. minutu pogodio za 2:2 i prizvao makar malo sunčevih zraka nade iznad Gudisona pred odlučujuće ratove za goli život u Premijer ligi.

“Dobro smo počeli, a onda je Lester uzvratio. Palo nam je samopouzdanje, ali ga je podigao Pikford odbranjenim penalom. To je uticalo na ekipu i u drugom poluvremenu smo pokazali da smo tim. Stigli smo do remija, mogli smo i do preokreta. Ipak, ono što je najvažnije jeste glad koju vidim kod svojih igrača, kao i izgaranje za svaki bod. Siguran sam da ćemo se tako postaviti i u preostale četiri krucijalne utakmice”, rekao je nakon utakmice trener Dajč.

Everton je ostvario tek jednu pobjedu u posljednjih 11 prvenstvenih utakmica, dok 15 susreta ne zna za trijumf u gostima. Posljednji put je na strani slavio još 1. oktobra prošle godine nad “fenjerašem” Sautemptonom 1:2.

Prije pet godina sadašnju sudbinu Evertona živio je Hamburger u Njemačkoj i na kraju pao u drugoligaški ambis. Hoće li kultni premijerligaš doživjeti isti scenario ili će u mjesecu, kada ruže cvjetaju, procvjetati i on – pitanje je za milion dolara.

Bez sumnje, osvajaču Kupa kupova iz 1985, vlasniku pet FA kupova i ovoj generaciji, koja nosi kraljevsko plave dresove, svaki centimetar biće važan kako bi izbjegli do prije nekoliko godina nezamislivo – potop na dno.