EURO 2024

Joakim Andersen – VAR žrtva

Potpuno čudnu utakmicu gledali smo sinoć u Dortmundu između Njemačke i Danske. Domaćini Evropskog prvenstva bili su na kraju spretniji i srećniji te sa 2:0 izborili četvrtfinale gdje čekaju pobjednika večerašnjeg okršaja Španije i Gruzije (21.00h).

Bilo je svega – poništeni golovi, prekid zbog udara gromova i grada koji je padao, diskutabilne VAR intervencije, a na kraju i slavlje domaćih navijača.

Velika žrtva sinoćnje utakmice i VAR odluka bio je štoper danske reprezentacije, Joakim Andersen. Prvo mu je u 48. minutu poništen gol zato što je prije njegovog pogotka Tomas Dilejni bio u bukvalno milimetarskom ofsajdu.

Vrh kopačke fudbalera Sevilje bio je u nedozvoljenoj poziciji i zbog toga je poništen gol Danaca.

Bukvalno tri minuta kasnije VAR je ponovo intervenisao na štetu Andersena. Prilikom centaršuta Davida Rauma lopta je okrznula ruku štopera Kristal Palasa. Niko na stadionu to nije primijetio osim čipa koji je u lopti i koji je odmah poslao signal VAR sobi, a sudija Majkl Oliver je poslije pregledanog snimka jasno dosudio penal.

Siguran egzekutor najstrože kazne bio je Haverc i Elf je tako poveo.

Kao šlag na tortu Andersenovog katastrofalnog drugog poluvremena došao je i drugi gol Njemaca u 68. minutu gdje ga je Džamal Musijala prelako pretrčao.

Poslije meča utučeni defanzivac Danske bio je jako nezadovoljan odlukama sudije Olivera.

“To nije bio penal. Ne mogu trčati okolo sa rukama iza leđa i igrati fudbal. Njihov igrač se nalazio bukvalno pola metra od mene i pogodio me je u ruku, zaista ne vidim kako sam mogao to da spriječim”, rekao je Andersen.

Potom se osvrnuo i na ofsajd, ali je očigledno da ga dosuđeni penal više “boli” s obzirom da je tu odluku nazvao “najluđim penalom koji je ikada vidio”.

“Ofsajd je takođe bilo jako teško vidjeti. Toliko je bio minimalan da ga zaista morate tražiti. Ipak, penal je nešto “najluđe” što sam ikada vidio. Bukvalno su margine odlučile utakmicu. Da je naš gol priznat, uvjeren sam da bismo pobijedili”, zaključio je Andersen.