UZBUDLJIVO NA KUPU AZIJE

Katar drugi put zaredom u finalu

Fudbaleri Katara savladali su Iran 3:2 (2:1) u uzbudljivom polufinalu Kupa Azije, pa će u subotu pred svojim navijačima protiv Jordana braniti titulu.

Persijanci su poveli već u 4. minutu, kada je nakon auta, Saeid Ezatolahi glavom prebacio loptu do Serdara Azmuna, a as Rome iz drugog pokušaja, polumakazimaca, savladao Mešala Baršama.

Poravnao je u 17. minutu Jasem Abdulsalam. Opalio je Katarac sa 17 metara, lopta zakačila blok i odsjela u mreži.

Totalni preokret domaćinima donio je Akram Afif u 44. minutu, kada je ušao sa lijeve strane i sa 14 metara pogodio suprotni ugao.

Iranci su dobili jedanaesterac u 51. minutu pošto je rukom u svom kazennom prostoru igrao Ahmed Fati. Siguran realizator najstrože kazne bio je Alireza Jahanbakš.

Do nove prednosti Katar je došao u 82. minutu. Hatem Abdulaziz je šutirao sa velike udaljenosti, Ali Almoez prihvatio loptu u šesnaestercu i poslao je iza leđa ali Ali Reze Beiranvanda.

Iran je nakon toga krenuo na sve ili ništa, i pored toga što je crveni karton u 93. minutu zaradio Šoja Kalizadeh imao tri stopostotne šanse, Jahanbakš je pogodio i stativu, ali nisu mogli do izjednačenja.

Svega je bilo u nadoknadi vremena koja je trajala 13 minuta, pa tako i dvije prilike domaćih iz kontranapada, ali su podbacili u završnicima akcija.

Ranije je Jordan savladao Južnu Koreju 2:0 i prvi put se plasirao u finale Kupa Azije.