LIGA ŠAMPIONA

Kneževi iskoristili igrača više, Brest ispisao istoriju

Fudbaleri Monaka savladali su kod kuće Barselonu u prvom kolu Lige šampiona 2:1. Katalonci su u ovom meču već na početku uspjeli da sebi “skrate” krila, a domaćin je to uspio da iskoristi.

Nije se dugo čekalo na prvo uzbuđenje, a ono je viđeno posle svega 11 minuta utakmice.

Golman Barselone, Andre ter Štegen praktično je dodao loptu Takumi Minaminu koji se nalazio na dvadesetak metara od njegovog gola, a Erik Garsija je oborio Japanca na samoj ivici kaznenog prostora i zaradio direktan crveni karton.

Katalonce je ta situacija sasjekla, dok je sa druge strane domaćin odmah uspio da “unovči” nagradu u vidu igrača više.

Dočekao je mladi napadač Monaka Magnes Aklijuš dubinsku loptu, povukao je nekih desetak metara i napravio slalom u odbrani Barse, a onda udarcem u bliži ugao matirao nemoćnog Ter Štegena za vođstvo.

Djelovalo je da će Monako izdominirati u prvom dijelu, ali je Barselona uspjela relativno brzo da izjednači iz svoje prve prilike na utakmici.

Slično kao Aklijuš, na suprotnoj strani dobio je loptu Lamin Jamal, lijepo namjestio na lijevu nogu i sa ivice šesnaesterca pogodio bliži ugao i postao drugi najmlađi strijelac Lige šampiona. Barsa se vratila u meč.

Monako je nastavio sa opsadom u drugom poluvremenu i pod velikim pritiskom bila je defanzivna linija Katalonaca. Jednostavno, igrač manje se mogao osjetiti tokom cijelog meča, a najviše kako se utakmica bližila kraju.

Domaći su to kvalitetno iskoristili u 71. minutu kada je odbrana Barse zaspala nakon što je sjajan pas za Džordža Ilenikenu poslao Vanderson, a nigerijski napadač hladnokrvno reagovao i savladao protivničkog čuvara mreže.

Sem gola Jamala, tim Ćavija Ernandeza je tokom čitavog meča bio u kontra ritmu, a sreća ih je poslužila kada nakon provjere VAR-a nije dosuđen penal za Monako nakon nespretnog starta Injiga Martineza nad Folarinom Balogunom.

Do kraja meča domaćin je uspio rutinski da sačuva loptu i upiše, u neku ruku, lakih tri boda na startu elitnog takmičenja.

Za ljubitelje fudbala, nekako ispod radara, prošao je meč između Bresta i Šturma koji je završen pobjedom domaćina 2:1.

Poveo je francuski predstavnik u 21. minutu golom Huga Manjetija, a novajlija je bio i bolji rival sve do nadoknade prvog poluvremena.

Tada je Mika Berit ubacio loptu u peterac, a katastrofalno reagovao Edmilson Fernandes koji je grudima smjestio loptu u svoju mrežu.

Domaćin je utakmicu uspio da riješi već u 56. minutu kada je konačan rezultat postavio Abdulah Sima koji je lijepo primirio loptu u petercu, okrenuo defanzivca gostiju i smjestio loptu iza leđa Kjela Šerpena.

Slaviće se večeras u taboru Bresta s obzirom da je ovo prva istorijska pobjeda francuskog tima u najjačem evropskom takmičenju.