Ko je protivnik Budućnosti u finalu: Nordijska mitologija sa maskom dužnika

Za plasman u kvalifikacije za Ligu šampiona Budućnost će morati da nadigra domaćina pretkvalifikacionog turnira – Brejdablik. Islanđani su večeras lako izašli na kraj sa predstavnikom San Marina, Tre Peneom – 7:1.

Pitanje pobjednika bilo je riješeno već u prvom poluvremenu. Nakon samo šest minuta igre Gunlaugson je doveo Brejdablik u vođstvo. Prednost je duplirao Hlinson u 25. minutu.

Tre Pene je šest minuta kasnije uspio da smanji vođstvo domaćih preko Bareta, da bi dva gola prednosti vratio Olsen u drugom minutu nadoknade prvog dijela igre.

Nisu spustili nogu sa papučice gasa ni u drugom poluvremenu. Sigurdarson je u 67. minutu povećao na 4:1. Strijelac petog gola za Brejdablik bio je Einarson sedam minuta kasnije. Na 6:1 je povisio Gunlaugson u 89. minutu, a konačnih 7:1 postavio je Hlinson u drugom minutu nadoknade.

Ovakav rasplet situacije naslućivao se i prije polufinala s obzirom da su Budućnost i Brejdablik bili ogromni favoriti protiv svojih rivala.

Zanimljivo, u posljednjih šest utakmica, računajući i ovu, Islanđani su na svom terenu slavili pet puta.

Sada je vrijeme da se odmjere snage šampiona Crne Gore i Islanda na terenu. Meč je na programu u petak od 21 sat, a pobjednik će obezbijediti prvo kolo kvalifikacija za Ligu šampiona i duele sa irskim Šamrok roversima koji su na programu 11. i 18/19. jula.

BREJDABLIK I NORDIJSKA MITOLOGIJA

Klub je nastao davne 1950. godine u malom selu Kopavogur (danas drugi grad po veličini na Islandu).

Ime Brejdablik usko je povezano sa nordijskom mitologijom. Naime, tako se nazivao dom boga Baldura, koji je bio sin Odina i Frige, a brat poznatog Tora, Hodura i ostalih. Prvenstveno je povezan sa svjetlošću i ljepotom.

Otuda i potiče nadimak kluba Blikari što bi u prevodu sa islandskog jezika bilo sjaj ili svjetlucanje.

OD 2006. U ELITI ISLANDSKOG FUDBALA

Prvi put su u prvi rang fudbala na Islandu ušli 1971. godine. Dugo godina su bili između Prve i Druge lige – često su ispadali, ali bili promovisani u najbolju ligu Islanda.

Od kada su 2006. ušli u najkvalitetniji rang islandskog fudbala – krenulo je sve uzlaznom putanjom za ovaj klub.

Dva puta u svojoj istoriji su bili šampioni Islanda – 2010. i 2022. godine, dok su trofej Kupa Islanda podigli samo jednom – 2009. godine. U svojom muzeju imaju još tri trofeja – dva puta Liga kup Islanda i jednom Superkup Islanda.

Kada je u pitanju Evropa po prvi put su kvalifikacije za Ligu Evrope zaigrali u sezoni 2010/11. Protivnik je bio škotski Madervel – izgubili su dva puta sa po 1:0 i oprostili se vrlo brzo od evropskih izazova.

Prva pobjeda u evropskim takmičenjima došla je u sezoni 2013/14 u okviru kvalifikacija za Ligu Evrope. Protivnik je bio predstavnik Andore, Santa Koloma, a Brejdablik je prošao ukupnim rezultatom 4:0.

OSLANJAJU SE NA DOMAĆE IGRAČE

Tim Brejdablika sastavljen je od 24 igrača od kojih 22 imaju pasoš Islanda. Dakle samo dva stranca – Klaemint Olsen i povrijeđeni Patrik Johanesen – koji dolaze sa Farskih ostrva. Takođe, defanzivac Damir Muminović osim pasoša Islanda posjeduje i državljanstvo Srbije.

Ugledni Transfermarkt njihovu vrijednost procjenjuje na 2,84 miliona eura. Poređenja radi prema istom ovom sajtu tim Budućnosti vrijedi 4,35 miliona eura.

Definitivno najveća opasnost po gol Plavih u ovom meču biće napadač Islanđana – Stefan Ingi Sigurdarson. Na 12 utakmica u domaćoj ligi ove sezone postigao je 10 golova u dresu Brejdablika.

Islanđani svoju ligu igraju u drugačijem sistemu od velikog ostatka Evrope. Naime, njihova sezona počela je u aprilu 2023. dok je većina ostalih evropskih liga još bila u punom jeku tako da će oni ovaj meč dočekati u punoj takmičarskoj formi.

Međutim ne cvjetaju im ruže u ovom dijelu sezone – trenutno su treći na tabeli svog šampionata sa čak 10 bodova zaostatka za vodećim Vikingurom iz Rejkjavika.

Stadion Kopavogsvolur izgrađen je 1975, a proširen je 2009. godine i ima kapacitet 3,009 mjesta.

PRILIKA ZA OSVETU

Budućnost i Brejdablik imaju istoriju susreta – nažalost po crnogorskog predstavnika, lošu. Prošle sezone sastali su se u kvalifikacijama za Ligu konferencija, a Islanđani su slavili ukupnim rezultatom 3:2.

Prvi meč Plavi su završili sa dva igrača manje – crveni karton su zaradili u 55. minutu Andrija Ražnatović i u 69. minutu Luka Mirković. Ipak, mreža Budućnosti načeta je u 88. minutu golom Steindorsona, a velikih 2:0 pred put u Podgoricu svojim golom u petom minutu nadoknade, sa bijele tačke, donio je Gunlaugson.

Revanš na Gradskom stadionu počeo je dobro – pogodio je nakon 38 minuta igre Branislav Janković. Ipak, zadatak momcima Aleksandra Nedovića dodatno je otežao gol Torvaldsona poslije samo šest minuta igre u drugom dijelu.

Do kraja Budućnost je uspijela da dođe do pirove pobjede preko Vladana Adžića.

Prošlosezonski neuspjeh protiv istog rivala definitivno mora biti motiv više za fudbalere Budućnosti – iako se tim u značajnoj mjeri izmijenio u odnosu na duele iz prošle godine.