LOB SPORT ON TOUR

Kralj Boduen – duhovi Hejsela, Belgija zaslužuje moderni stadion

Crna Gora protiv Belgije na istom mjestu 12 godina i 11 dana nakon prvog susreta, takođe prijateljskog, baš ovdje, u Briselu, na stadionu posvećenom kralju Boduenu, monarhu koji je uspio da pomiri Flamance i Valonce, ali je i pored svoje 42-godišnje uspješne vladavine u tubrulentnim vremenima otišao u istoriju kao “Tužni kralj”.

Nije ni izgled doma jedne od najjačih reprezentacija Evrope u renomu sa ostalim dvorištima krema fudbala, zapravo, mnogo više liši na stariju gospođu koja je cvjetala u mladosti. A, sad se pitate odakle ingerencije novinaru iz Crne Gore da govori o sportskoj infrastrukturi? Iz države kojoj je UEFA odavno progledala kroz prste, pa zahvaljujući samo imenu i prezimenu našeg fudbalskog Genija “Sokoli” igraju zvanične utakmice na nedoraslom stadionu pod Goricom.

<<< Sokolovi u srcu Starog kontinenta traže evropski put

Ipak, riječ je još koliko-toliko slobodna, pa je teško “svariti” činjenicu da se u srcu Evrope nalazi jedan takav, megalomanski, uglavnom prevaziđen, demode, sportski objekat. Mada, za naše prilike moćan u svakom pogledu…

Belgija i stadion – teška (politička) priča

Pa kako to da Belgija nema bolji, moderniji stadion?

Trebalo je da ima! Ne zaboravite da je Brisel uvršten među gradovima domaćinima za EURO 2020, ali kako “Eurostadium” nikada nije ugledao svjetlost dana, UEFA je već krajem 2017. godine precrtala Belgijance i pojačala program utakmica na Vembliju. Naime, gradsko vijeće Brisela je još 2015. godine izabralo konzorcijum “Gelamko/BAM” kao najboljeg kandidata za izgradnju stadiona. Međutim, tokom perioda koji je uslijedio, projekat je bio, gle čuda čak i u Belgiji, praćen brojnim političkim previranjima, UEFA je na vrijeme povukla radikalan potez, a nakon nje i ministar Joke Shauflige odbivši zahtjev “Gelamko/BAM-a” za dobijanje ekološke dozvole što je rezultiralo propadanjem i otkazivanjem projekta.

Mnogim tužnim i ružnim slikama svjedočile su tribine stadiona koje su svečano otvorene još 1930, tačno na 100-godišnjicu Belgije zbog čega je i u početku nosio ime “Jubelstadion” – Jubilej stadion. Posljednja scena koju pamtimo sa “Boduena” je iz oktobra prošle godine kada fudbaleri Belgije i Švedske napuštaju teren nakon masakra na ulicama Brisela prilikom kojeg su život izgubila dva gostujuća navijača.

39 godina od 39 izbubljenih života

Proteklog 29. maja navršilo se 39 godina od katastrofe, jedne od najvećih u istoriji sporta – Tragedije na Hejselu. Jubijel stadion je 1946. godine promijenio ime u Hejsel, po istoimenom kvartu. I dok se Evropa oporavljala od ožiljaka Drugog svjetskog rata, moglo bi se reći da je Hejsel bio Vembli tog vremena – omiljeni stadion Evropske fudbalske asocijacije (UEFA). Čak četiri finala Kupa šampiona (sadašnje Lige šampiona) odigrana su u srcu Brisela, ali se posljednje pretvorilo u pakao.

Stotine miliona ljudi je putem TV ekrana pratilo okršaj Juventusa i Liverpula za najavažniji trofej klupskog fudbala kada su navijači engleskog tima u sveopštem stampedu probili ogradu i sabili Italijane u sami ćošak tribine koji je popustio izazvavši nesreću prilikom koje je 39 osoba podleglo povredama – 34 Italijana, po dva Francuza i Belgijanca, te jedan Englez, dok ih je povrijeđeno oko 600 . Užasan događaj je rezultirao žestokom kaznom za engleske klubove koji narednih pet godina nijesu imali pravo učešća u evropskim takmičenjima. Da zla sudbina bude još teža, okrivljeni navijači Liverpula su četiri godine kasnije pretpjeli još težu katastrofu kada je na stadionu Hilsborou u Šefildu poginulo 96 navijača u sukobu sa pripadnicima javnog reda i mira…

Među pet najružnijih stadiona svijeta

Za Hejsel nijesu krivi samo huligani, već i sveopšta činjenica da je stadion bio u raspadajućem stanju, pa je deceniju nakon katastrofe renoviran troškom od skoro 50 miliona eura i od 23. avgusta 1995. godine nosi današnje ime – Stadion kralja Boduena.

I tu nije bio kraj problemima, jer je Fudbalski savez Belgije priznao da zbog neadekvatnih bezbjednosnih prolaza ne može da garantuje sigurnost, te je odlučeno da nacionalni tim utakmice igra na Anderlehtovom”Konstan van den Stok-u”, sve dok nije potpisan ugovor da od 30. juna 2008. godine “Boduen” opet bude dom, popularni “Crvenih đavola”.

“Šminkanje” nije mnogo urodilo plodom kad je sama estetika u pitanju, jer je prema prošlogodišnjem istraživanju “Boduen” uvršten među pet najružnijih stadiona Evrope! U vrhu tog društva je Empolijev “Karlo Kasteljani”, Seltin “Balaidos”, dom zagrebačkog Dinama “Maksimir”, te Hetafeov “Koliseum”.

Partizanov maler, Zidanov penal

Tragičan, ali sa čisto sportske strane stadion je bio i Partizanu. Beogradski “crno-bijeli” su tog 11. maja 1966. godine postali prvi klub koji je došao do finala Lige šampiona, a da nije iz zapadnog dijela Evrope. Nakon što je uspješno preskočio francuski Nant, Verder iz Bremena, prašku Spartu i Mančester junajted, Partizan je u velikom finalu stigao do prednosti pogotkom Velibora Vasovića, ali u rasponu od šest minuta moćni Real Madrid je preokrenuo golovima Amansija i Serena za šestu titulu kraljevskog kluba u, tada samo 11 godina starom evropskom takmičenju.

“Kralj Boduen” je bio domaćin Evropskog prvenstva 2000. godine u organizaciji Belgije i Holandije. Prva utakmica turnira igrala se na ovom stadionu u kojoj je domaćin trijumfovao nad Švedskom 2:1, ali je posljednja bila spektakularna u vidu polufinalnog okršaja Francuske i Portugala. Dugokosi Nunjo Gomeš je već u 19. minutu razgalio srca navijača najzapadnije države Starog kontinenta, početkom drugog poluvremena uzvratio je Tijeri Anri, a konačnih 2:1 i plasman Trikolora u veliko finale potpisao je Zinedin Zidan. Francuski as je pogodio sa kreča u 117. minutu, prethodno je rukom gol odbranio Abel Ksavijer, a nakon što je porćelavi maestro zatresao mrežu, sudija je momentalno dunuo u pištaljku, s obzirom da je tada (sve do 2004. godine) važilo pravilo Zlatnog gola, koje je Francuzima donijelo i pehar u režiji Davida Trezegea protiv Italije u Roterdamu.

Rezultatski, Robert Prosinečki bi na “Boduenu” sigurno bio zadovoljan sa onih 2:2 ostvarenih od strane “Sokolova” Branka Brnovića. Međutim, primarno šta Veliki žuti želi da vidi je kako će se Crna Gora ponašati u fazi kada ima posjed protiv selekcije koja na predstojećem Evropskog prvenstvu vrijeba iz prikrajka sa vedetama svjetske klase – Kevinom de Brujneom i Romeluom Lukakuom.