LA LIGA / 33. KOLO

Leva upisao prvi het-trik u La Ligi

Fudbaleri Barselone savladali su Valensiju sa 4:2 (1:2) u prvom meču nakon odluke uprave kluba da produži saradnju sa trenerom Ćavijem.

Utakmicu je obilježio prvim het-trikom u La Ligi, Robert Levandovski, ali između ostalog i golmani Mark-Andre ter Štegen i Giorgi Mamardašvili – kardinalnim greškama.

Inače, Ruben Baraha je izveo startnih 11 sa prosjekom od 22 godine i 198 dana, što je najmlađi tim u La Ligi od sezone 2005/2006.

Barsa je povela u 22. minutu, kada je na centaršut Rafinje, Fermin Lopez odlično trznuo glavom i zategao mrežu iza leđa golmana Slijepih miševa.

Mladi napadač Blaugrane je tako pogodio u drugom meču zaredom, što mu se dogodilo prvi put u karijeri. Lopez je u 22 meča prije El klasika postigao isti broj golova koliko protiv Real Madrida i večeras Valensije.

Šest minuta kasnije katastrofalan potez Ter Štegena. Njemački golman je napustio šesnaesterac, pokušao da “bocne” loptu preko Uga Dura ali je promašio, a napadaču Valensije je preostalo da je pošalje u nebranjenu mreržu.

U 38. minutu potpuni preoket. Ronald Arauho je zakasnio sa startom u kaznenom prostoru i oborio Pitera Gonzalesa. Siguran je sa bijele tačke bio Pepelu.

Interesantno da je Arauho ove sezone skrivio dva jedanaesterca, zaradio dva crvena kartona i napravio dvije greške koje su rezultirale golovima protivnika, tako da drži negativni rekord u La Ligi.

Ter Štegenu i Arauhu se na drugoj strani u prvom minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena revanširao Mamardašvili. Gruzijski čuvar mreže je prvo tvrdo primio loptu, koja mu je pobjegla i stigla do Lamine Jamala, nakon čega je Mamardašvili izletio van šesnasterca, startovao i zakačio loptu rukom. Nakon poziva iz VAR sobe i gledanja snimka, sudija Bengotećea je Gruzijcu pokazao crveni karton.

Barselona je u drugom poluvremena krenula svim snagama u napad, a heroj je postao iskusni Robert Levandovski.

Poljak je prvo u 50. minutu pogodio glavom nakon kornera Ilkaja Gundogana i izjednačio na 2:2.

U 82. minutu je ponovo njemački reprezentativac izveo udarac iz ugla, Arauho spriječio rezevrnog golmana Valensije, Haume Domeneha da izboksuje loptu, koja je pala pravo na glavu Levi, za potpuni preokret.

Levandovski je tako postao prvi napadač Barselone od 2005. godine i Samuela Etoa koji je dva puta pogodio glavom u jednom meču španskog prvenstva i ujedno najstariji igrač bilo kog tima u 21. vijeku koji je to uspio da uradi. Poljak ima 35 godina i 252 dana.

Da nije zaboravio da izvodi slobodnjake, Leva je pokazao u trećem minutu sudijske nadoknade vremena za konačnih 4:2.